Angína

Autor

Angína je onemocnění, které pravděpodobně už někdy prodělal každý z nás. Možná jste se někteří, tak jako já, potýkali s angínami tak často, že vám lékař navrhl odstranění krčních mandlí. Jakými příznaky se nám toto onemocnění ohlásí? Co dělat, když onemocníte (vy nebo vaše dítě) angínou? Jak onemocnění předcházet? V dnešním článku se budu snažit na tyto otázky stručně odpovědět.

Krční mandle

Hrají při onemocnění angínou klíčovou roli. Krční mandle jsou světle růžové lymfatické žlázy lokalizované v krku za jazykem. Krční mandle brání vniku infekce do horních cest dýchacích.

Angína je když…

Angína (tonzilitida) je akutní zánět krčních mandlí. Toto onemocnění způsobuje zduření krčních mandlí a často postihuje i kořen jazyka a část hltanu. Jedná se o onemocnění, které se šíří cestou kapénkové infekce – slinami a hleny – kašláním, kýcháním, pitím ze společného hrníčku…

Inkubační doba angíny je 1-3 dny.

Angínu mohou vyvolat tito původci:

Bakterie – angína bakteriálního původu – původci jsou bakterie rodu Streptococcus pyogenes (nejčastější původce angín) nebo Staphylococcus aureus („zlatý stafylokok“). Jsou závažnější, než angíny virového původu.

Viry – angína virového původu bývá typičtější pro letní období. Mívá mírnější průběh, než bakteriální angína.

Mykózy – angína mykotického původu postihuje jedince s oslabenou imunitou (kteří se léčí imunosupresivy, AIDS…). Jedná se o výjimečný typ angíny.

Příznaky angíny

Angína je onemocnění, které postihuje častěji děti, než dospělé. Projevuje se těmito příznaky:

 • Bolest a pálení v krku
 • Polykací obtíže
 • Chrapot, obtíže s mluvením
 • Zduřelé mandle s bílými nebo nažloutlými čepy – zápach z úst
 • Citlivé nebo zduřelé mízní uzliny
 • Bolest hlavy, nezřídka zvracení
 • Horečka nad 38°C, zimnice
 • Bolest uší, žaludku, svalová únava, bolestivost, nechutenství
 • Ucpaný nos, rýma

Léčba

Při podezření na angínu je nutné navštívit lékaře – provede výtěr z krku (test na streptokoka). Potvrdí-li se bakteriální původce, předepíše antibiotika.

Bolest v krku lze zmírnit nebo potlačit cucáním volně prodejných pastilek. Zabráníme tak i nežádoucímu vysychání sliznice v krku. Vhodná jsou bylinková kloktadla nebo kloktání slané vody, priessnitzovy obklady.

Při škrábání v krku je účinné vyplachovat hrdlo směsí 2 kapek citronové silice, 1 čajové lžičky mořské soli a 2 dcl vlažné vody.

Pomáhá vykloktat tento výluh: 4 kapky éterického oleje z blahovičníku smíchat se 2 dcl vlažné vody a 1 lžičkou mořské soli.

Ke zvlhčení vzduchu použít zvlhčovače, odpařovače či inhalátory. Inhalování např. blahovičníkového éterického oleje pročistí vzduch od nežádoucích choroboplodných zárodků a zároveň i naše tělo.

Dodržovat pitný režim. Dodržovat klid na lůžku s dostatkem spánku. Příjem tekutin je vhodné rozdělit do menších dávek.

Je-li nutné, při horečce užívat léky na snížení teploty – Paralen, Panadol.

Je-li pacient malé dítě, snažíme se vyhovět individuálním požadavkům dítěte. Zajistíme malému pacientovi dostatek klidu, postýlku umístíme z dosahu přímého světla. I v době rekonvalescence, kdy je tělesná teplota opět normální a symptomy nemoci zmizely, mělo by se dítě ještě několik dní šetřit – nadále se snažíme dohlédnout, aby dodržovalo klidový režim.

Chronická angína – odstranění krčních mandlí

Pokud se zánět krčních mandlí dostane do chronické fáze (zvětšené mandle s trvalými čepy), navrhne lékař tzv. tonzilektomii – odstranění krčních mandlí. Tento zákrok se indikuje také při stavech, kdy jsou mandle opakovanými angínami poškozené. Zákrok se provádí za celkové anestezie nebo při lokálním znecitlivění.

Komplikace angíny

Nastávají naštěstí pouze zřídka.

 • Revmatická horečka
 • U streptokokové angíny hrozí postižení ledvin (7 – 14 dní po odeznění angíny)
 • Angína mohla vytvořit hnisavé ložisko – tzv. absces (dutinu vyplněnou hnisem). Příznaky abscesu jsou silná bolest a otok postižené oblasti. Aby se zánět nešířil dál, je nutné chirurgicky postiženou oblast otevřít a vyčistit.

Prevence angíny

 • Hygiena rukou. Nesdílet šálky, příbory, ručníky, ložní prádlo.
 • Vyhýbat se jedincům, kteří angínou onemocněli. Vyhýbat se oblastem s větší pravděpodobností nákazy angíny – hromadné dopravní prostředky…
 • Posilovat imunitní systém.

Jak se vypořádáváte s angínami? Poraďte ostatním čtenářům Vaše rady a triky, jak vyzrát na bolest v krku, horečku nebo jak posílit imunitní systém.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na