Klouby

Autor

Kloub je spojení dvou nebo více kostí. Umožňuje tělu vykonávat pohyb.Bývá složený z kloubních ploch – hlavice a jamky. Dále rozeznáváme kloubní pouzdro, dutinu, v níž se nachází synoviální (mazová) tekutina, vazivo, na některých kloubech též chrupavčité destičky a synoviální váčky. Kloubů existuje spousta druhů. Jejich rozdělení a názvy jsou odvozeny podle tvarů. Známe klouby vejčité, kulovité, kladkový (např. spojení mezi loketní a pažní kostí), sedlové klouby, ploché, válcové…

Ne v každém kloubu je možný stejný rozsah pohybu. Pokud zpozorujeme změny jako bolest, omezení funkce, zánět, hematom nebo zaznamenáme slyšitelné drásoty, měli bychom na tento varovný signál zareagovat a navštívit lékaře.

Vrozená dysplazie kyčlí

U miminek bývá celkem hodně rozšířená vrozená dysplazie kyčlí. Tato anomálie vzniká během nitroděložního života, důvodem se uvádí genetická dispozice. K odhalení dysplazie dojde často v porodnici při vyšetření ortopedem, potvrzení diagnózy se provádí pomocí ultrazvukového vyšetření kyčelních kloubů. K vykloubení kyčlí nemusí dojít pouze v prenatálním životě, ale rovněž při porodu nebo během několika týdnů po porodu.U všech miminek, tedy i u těch, jimž dysplazie v porodnici diagnostikovaná nebyla, se v rozmezí 3 až 6 týdnů věku provádí kontrolní ortopedické vyšetření a ultrazvuk kyčelních kloubů. Na další vyšetření kloubů se miminka pozvou ještě dvakrát po šesti týdnech, zhruba do 4 měsíců věku dítěte.Pokud se potvrdí diagnóza dysplazie kyčlí, bývá okamžitě zahájená léčba. Ta spočívá v širokém balení, kde do plenkových kalhotek vkládáme více plenek. Širokým balením se vytvoří vhodné podmínky pro vývoj kyčelního kloubu. Rovněž se používá tzv. modifikovaná Frejkova peřinka. V závažnějších případech nebo při nestabilitách kyčelních kloubů se miminkům nasazují Pavlíkovy třmeny. Třmínky musí být správně nastavené a maminka s děťátkem dochází k pravidelným kontrolám k ortopedovi, který případně třmeny ještě upraví.

U některých stádií dysplazie bývají využity trakční metody nápravy kyčelního kloubu. Tehdy je nutná hospitalizace na ortopedickém oddělení. Jen malé procento dětí s vrozeným vykloubením kyčlí bývá operováno. Většinou k úpravě zdravotního stavu dojde při dodržení konzervativních postupů léčby.

Bolestivé klouby

Kloub může být bolestivý z mnoha příčin. Aby se člověk o své pohybové ústrojí dobře staral, je třeba provozovat zdravý životní styl, konzumovat stravu s dostatečným množstvím mléčných výrobků. Jak všichni víme, klouby potřebují vápník, vitamín D,C,E, hořčík, minerály. Důležitý je také kolagen. Zdroj kolagenu bývá v chrupavkách, aspicích, tlačenkách a samozřejmě v potravinových doplňcích. To, abyste si nemysleli, že vás zde přemlouvám k tlačenkovým hostinám, i když tu a tam…

Naše tělo nám bude dobře sloužit a klouby nebudou bolet, pokud si budeme udržovat vhodnou váhu, tedy zátěž způsobená nadváhou je velmi  obtěžující a po čase přechází ke stavům, které pacienta mohou přivést až k invaliditě a odkázanosti na pomoci druhých.

Děti často trápí bolesti kostí a kloubů z růstových příčin. Zde mohu vyprávět o spoustě nocí, které mě chodí budit můj mladší synek a brečí, protože ho nožky bolí. Čas od času, už spoustu let. Růstové bolesti bývají nepředvídatelné, při pohybu i v klidu. U nás výhradně noční bolesti tišíme analgetiky vhodnými pro děti, pohlazením a pohádkou. Doporučuji návštěvu ortopeda a o růstových bolestech si ještě popovídat s ním, nechat potomka vyšetřit, zda se neobjeví jiná příčina bolesti. Jen tak získáme jistotu, že jsme nic nezanedbali.

Nepřiměřená a jednostranná zátěž našim kloubům neprospívá. Určitě jste se setkali s fotbalisty s nemocnými koleny, slyšeli jste o tenistech či malířích pokojů s „tenisovými lokty“ nebo o zánětu šlach v zápěstí u hráčů závislých na PC. A mnohých a mnohých dalších případech. Pokud ne vy, tak já na našem rehabilitačním oddělení ano. Zda jen trochu lze, dejte na mé rady a střídejte jednostrannou zátěž s odpočívacími fázemi, protahovacími cviky. Nezapomínejte relaxovat, pohybový režim doplnit např. plaváním, které je pro naše tělo celkově velmi prospěšné.

Artróza

K artróze dochází nadměrným přetěžováním kloubů, záněty, rizikovým faktorem ke vzniku artrózy je věk, životní styl, genetické dispozice, složení stravy, úrazová etiologie. Jedná se o nevyléčitelné onemocnění a mohli bychom ji vysvětlit jako degenerativní opotřebení kloubní chrupavky. Nejdříve a také nejčastěji postihuje kolena a kyčle, ale i ostatní klouby.

Začíná se projevovat bolestí při přechodu z klidu do pohybu, po rozhýbání dochází ke zmírnění nebo úplnému vymizení bolestí. Později bývají obtíže vázány na námahu, na změny počasí… V dalších, pokročilejších stádiích se bolesti kloubů změní ve vytrvalé a člověk je pociťuje po celý den.

V prvních stádiích artrózy je doporučená terapie potravinovými doplňky, léky, fyzioterapeutická léčba, úprava životního stylu a zařazení vhodných pohybových aktivit. Pokročilejší stavy vyžadují cílenou terapii např. léky aplikované do postiženého kloubu, rehabilitační techniky. V závažných stupních artrózy se nemocný kloub operativně nahrazuje implantátem.

Artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubu. Způsobují ji např. bakterie nebo revmatické příčiny. Může ji odstartovat i prochladnutí nebo nepřiměřená zátěž, pooperační komplikace… Příznaky zánětu kloubu bývají bolest, otok, zarudnutí postižené oblasti, omezená pohyblivost, teplota.

Léčba spočívá v podávání analgetik a protizánětlivých medikamentů, vhodný je klidový režim. Otok zmírníme chladící mastí, jenž nám doporučí lékař, vhodné je využití i systémové enzymoterapie. Odborník může předepsat elektroléčebné rehabilitační procedury nebo jinou fyzioterapeutickou léčbu.

Onemocnění imunitního systému na základě revmatických příčin

Sem patří zmiňovaná revmatoidní artritida. Postiženou částí těla bývají klouby. Na kloubech se vytvářejí zánětlivé a často i degenerativní změny. Proces poškození kloubů z revmatoidních příčin bývá doprovázený chronickou bolestí. Nejdříve se příznaky této nemoci zpozorují na malých kloubech horních končetin, ovšem zánět může postihnout také velké klouby těla. Potvrzení či vyvrácení revmatoidní artritidy se děje na základě laboratorních vyšetření a konzultace s odborníky (např. revmatologická centra, zde poradí i s vhodnou léčbou).

Bechtěrevova nemoc

Přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není dosud jasná. Postihuje spíše muže a diagnóza bývá stanovená u většiny případů v mládí, do 30 let věku. Bechtěrevova nemoc je zánětlivé onemocnění projevující se nejvíce v oblasti křížokyčelních kloubů a drobných kloubů páteře. Vždy je provázená bolestí kloubů, omezení pohybu, po letech přechází do stádií tuhnutí až srůstům kloubů (tzv. bambusová páteř). Takto nemocným se radí důsledná a pravidelná rehabilitace, lázeňské pobyty. Podávají se vhodné medikamenty.

Bolest kloubů může být příznakem ještě spousty jiných onemocnění, některé choroby pouze provází, u jiných bývá výrazným ukazatelem diagnózy (např. dna). Během našeho seriálu o zdraví vám je plánujeme blíže představit. Dnešní článek berme jako úvodní malý přehled. Lze navazovat dalšími a dalšími pokračováními, tedy zase v příštích dílech, nejen o kloubech.
Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na