Lupénka (psoriasa)

Autor

Lupénka (psoriáza) je chronické kožní onemocnění. Projevuje se výsevem vyrážky, která je charakterizovaná zanícenými oblastmi kůže, vyvýšenými bělavými šupinkami, jež se postupně odlupují.

Nové kožní buňky se u zdravého člověka dostávají z hlubších vrstev napovrch za 28 dní. U pacienta nemocného lupénkou se tomu děje mnohem rychleji, během osmi dnů. Čerstvé buňky nestihnou dozrát. V kůži se proto vytvoří zánět a šupinky kůže mají bělavé až stříbřité zbarvení. Místa lokalizovaná lupénkou bolí a svědí. Klouby postižené lupénkovou vyrážkou mohou zduřit a připomínat obraz revmatoidní artritidy.

Příčina vzniku onemocnění není jednoznačná. Lupénka může vypuknout kdykoli během života, nejčastěji mezi 10. a 30. rokem. Velkou roli hrají dědičné dispozice, stres, kouření, spálení slunečním zářením, suchý vzduch…
Vyrážka se může objevit kdekoli na těle, nejvíce napadá vlasovou část hlavy, loketní klouby, kolena, hýždě.

Protože vím, že lupénkou trpí jedna z našich čtenářek, sasanka, požádala jsem ji o rozhovor. Sasanka ochotně souhlasila, tedy se máme možnost dozvědět, jak je to s lupénkou, na vlastní kůži…

Sasanko, od jakého věku řešíš lupénku? Kdy se u tebe objevila poprvé?

Od osmnácti let. V té době jsme se přestěhovali do Ostravy a já tu byla dost nešťastná. Pracovala jsem v potravinách v samoobsluze, tam se vytíralo podlahu mazlavým mýdlem. Říká se, že stres, změna podnebí a chemikálie tomu dost napomůžou.

Máš k lupénce rodinné dispozice? Trpí jí někdo z tvé rodiny?

Prý má babička trpěla suchými lokty. Mazala si je sádlem. Nyní to má i můj mladší bráška, ale ne v takové míře.

V jaké oblasti tvého těla je toto kožní onemocnění nejvíce lokalizované?

Mám to moc na svých nohou. Od kolen dolů. Postihlo to nejvíc (je to nejviditelnější) palce u obou nohou, je to silně nateklé a nehezké. Strupy a jasné zvětšení palců. Nyní mám nová ložiska a je to „au“! Lupénku mám i na rukou, tedy na prstech. Vyrážka se mi objevuje blíž k nehtům a kůže praská až do krve. Lupénka bolí. Praskání kůže a také klouby.

Jak ses cítila v těhotenství, zhoršila nebo zlepšila se ti lupénka vlivem hormonů? A co při kojení?

V těhotenství u obou kluků jsem měla klid. Čistá pleť bez lupénky. Tedy měla jsem zase akné, ale byl to jen důkaz toho, že se mi zmastila pokožka, takže raději akné, než suchou, popraskanou kůži. Nyní ještě kojím a mám to zhruba od šestinedělí nanovo.

Jaké léky jsi vyzkoušela a co nejvíc zabírá?

Jaké léky? Triancionol, belosalic,beloderm,elocom.. už ani nevím všechny názvy. Hodně jich bylo dělaných. Nejvíc snad zabírala černá mast, páchlo to jako tér,odporné to bylo taky,ale alespoň na chvíli.Lupénka je ale neřád!! Zvykne si na mastičky a pak už zase nezabírá. Musím je pořád střídat. A dost pomáhá okluze-zabalení rukou i nohou do sáčku, zapaření se..

Zkoušela jsi pro zmírnění lupénky nějaké bylinky?

Ale zkoušela, vše co mi namíchali v léčivech. Sama jsem si dělala výtažek z měsíčku a žádný efekt. Dokonce i konopné mastičky-nezabraly také.

Všimla sis zhoršení lupénkové vyrážky důsledkem stresu ( rozčílení, hněv…)?

Ano, pokud mám období neklidu, je to horší.

Sasanko, mnohokrát děkuji za tvoje otevřené vyprávění o nemoci, kterou trpíš. Přeji ti, aby se vyrážka přestávala tolik objevovat a aby se našel lék, který by ti pomohl zbavit se lupénky navždy.

Co může pomoci…

  • Sluneční svit v přiměřené míře – 15-30minut denně.
  • Hydratační krémy – zabraňují vysychání kůže a tvorbě suchých šupinek.
  • Rybí tuk, dary moře jako součást stravy.
  • Syrové ovoce a zelenina jako součást každodenního menu.
  • Nekouřit, udržovat se ve fyzické i psychické pohodě.

Lék, který by lupénku zcela vyléčil, dosud na trhu neexistuje. Příznaky můžeme zmírnit některými medikamenty a tím výsky vyrážky omezit např. některými přírodními preparáty, bylinkami a antioxidanty.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/

slot bet 100 perak

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/ sbobet88 https://erty.ee/