Potíže s ušima II.

Autor

Dnes volně navážeme na článek týkající se obtíží s ušima. Slíbila jsem kapitolu o zánětu středouší a správné ušní hygieně.

Zánět středního ucha (otitis media)

Při středoušním zánětu dochází k vniku infekce do středního ucha. Zmíněná infekce (virového nebo bakteriálního původu) putuje často nosem, nosohltanem, Eustachovou trubicí (u malých dětí bývá Eustachova trubice krátká a neuzavřená) do středního ucha. Zánět středního ucha je mnohdy vyprovokován rýmou, slabou obranyschopností nebo alergiemi a dalšími zdravotními obtížemi.

Jak poznáme zánět středního ucha:

Zánět středního ucha postihuje častěji děti (krátká sluchová trubice), ale mohou jím trpět i dospělí. Výjimkou nebývají opakované záněty.

  • Bolest ucha a citlivost okolí ucha (může být i otok)
  • Malé děti si na ucho sahají, lehají, pláčou
  • Teplota, horečka
  • Může se dostavit zvracení nebo průjem
  • Zhoršení sluchu

Kdy navštívit lékaře:

U dětí neotálejme a při výše uvedených příznacích nechme nemocného vyšetřit lékařem. Dospělý by měl zajít k lékaři při obtížích přetrvávajících déle, než dva dny, při vysoké teplotě a poruchách sluchu raději co nejdříve.

U LÉKAŘE:

Dojde k odbornému vyšetření ucha otoskopem. Pokud se zdravotní stav vyvíjí bez přítomnosti hnisavého zánětu a zánět se nachází v počáteční fázi, lékař navrhne vhodnou medikamentózní léčbu. V případě hnisavého zánětu, kdy důsledkem hromadění hnisu dochází k napínání ušního bubínku propíchne lékař bubínek pomocí speciální jehly. U pacienta se dostaví okamžitá úleva. Lékař zároveň odebere část sekretu na kultivaci. V případě hnisavého zánětu jsou předepsaná antibiotika. Po několika dnech se prasklinka v bubínku sama uzavře a dojde ke zhojení.

Další léčebná opatření:

  • Zvýšená poloha vleže – vhodná pro přirozený odtok tekutiny ze středního ucha
  • Dodržení klidového režimu a užívání případných lékařem předepsaných léků

Pozor!!! Každé poškození ušního bubínku (při potápění, při rýmě atd.) může vést k náchylnosti k infekci.

Zánět středního ucha a velké rozšíření infekce může vést ke komplikacím:

  • Meningitidě
  • Zánět sklípků bradavčitého výběžku spánkové kosti
  • Perforaci (samovolnému prasknutí) ušního bubínku.

Zanedbáním léčby nebo nesprávnou formou léčby se mohou dostavit poruchy sluchu.

Rada našich babiček:

  • Zánět středního ucha dovede utlumit přiložení česneku k postiženému uchu.

Čištění uší

Vzkaz pro všechny čistotné bytosti a přepečlivé maminky, které kvůli „hloubkové očistě uší“ zasouvají vatové tampónky hluboko do svých uší nebo uší vlastních dětí – TOHLE JE ŠPATNĚ!

Tímto způsobem maz posouváme hlouběji do ucha a vytváříme tzv. mazovou zátku uvnitř ucha. Mazová zátka může způsobit nedoslýchavost.

Ušní maz – nejedná se o nečistotu. Maz brání vniku nečistot do ucha – ochranná funkce.

SPRÁVNĚ

Čistíme pouze vnější část boltce – jen přebytečný ušní maz, který je na vnějším zvukovodu vidět. Především u malých neposedných dětí se nedoporučují používat k čištění oušek vatové tampónky – zvýšené riziko poranění. Vnější část ucha čistíme růžkem ručníku.

Na trhu jsou k dostání různé typy ušních sprejů, jenž rozpouští a změkčují viditelný ztvrdlý maz z vnější části ucha.

Jak pečujete o hygienu svých uší a uší vašich dětí? Trpěli jste vy nebo někdo z vašich blízkých zánětem středního ucha? Co vám pomohlo? Podělte se se svými radami a zkušenostmi s ostatními čtenáři.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *