Potravinové doplňky

Autor

Mnozí z vás už mají s potravinovými doplňky nějaké zkušenosti. Proč je užíváme? Proč se vyrábí v takových obřích nákladech? Pomáhají uchovat naše zdraví nebo (do) léčit některou z nemocí.?

V dnešním článku bych vám ráda nabídla malý přehled potravinových doplňků, při jakých obtížích (nebo prevence jakých obtíží) potravinové doplňky užívat.

Chřipka, nachlazení

Na trhu je spousta preparátů, které podporují imunitu organismu, pomáhají předcházet nachlazení a chřipce, působí jako podpůrný prostředek při zdolávání tohoto onemocnění a pacientovi vypořádat se s nemocí rychleji.

Vitamín C – posiluje organismus, je vhodný doplněk při léčbě nachlazení, onemocnění dýchacích cest. Nejvhodnější je užívat vitamín C ve formě ovoce a zeleniny (obsahuje navíc často vlákninu, balastní látky a další zdraví prospěšné složky). Tobolky obsahující vitamín C (existuje spousta výrobců) je nejlepší polykat po jídle.

Betaglukany – látky na bázi přírodního produktu, podporují přirozenou obranyschopnost organismu, podpůrně se užívají při léčení antibiotiky. Příznivě ovlivňují i přirozenou hladinu cholesterolu.

Enzymoterapie – kromě posílení přirozené obranyschopnosti působí protizánětlivě, účinné rovněž při zánětech dýchacích cest. Na trhu je spousta výrobců preparátů na bázi enzymoterapie (nejznámější Wobenzym). Dávkování se většinou řídí hmotností uživatele.

Imunita

Kromě jmenovaných např.

Potravinové doplňky z hlívy ústřičné.

Echinaceové tobolky (kapky, nápoje, bonbóny)

Koenzym Q10 – antioxidant, chrání organismus před volnými radikály.(lze zakoupit také v kombinaci s hořčíkem)

Nespavost

Na trhu je celá řada tobolek, které jsou vyrobené na bázi přírodních produktů, zejména bylin – meduňková nať, levandule, dobromysl,kozlík lékařský , popř. chmel. Tobolky se užívají většinou cca hodinu před spaním a kromě toho, že podporují usínání, mají zklidňující účinek (např. v období psychického napětí a stresů. Kromě tobolek můžeme využít blahodárného působení čajů či aromaterapie.

Únava, stres

Koenzym Q10 – zajišťuje přísun energie a účinně bojuje proti únavě a stresu.

Betaglukany – udržují tělo v dobré kondici.

Preparáty obsahující Apisel (proti únavě, pro studující a všechny, kdo se nacházejí v psychickém tlaku.

Včelí pyl, extrakt zeleného čaje, vitamín C, ženšen.

Srdce, cévy

Preparáty na bázi ginko biloby – zlepšují krevní oběh a působí preventivně před usazováním cholesterolu v cévách.

Potravinové doplňky obsahující jmelí , srdečníkovou nať, řebříček, meduňku, pupalku, Koenzym Q10(s hořčíkem), ženšen…

Kosti, klouby

Bezpečnou a účinnou pomoc při bolestech kloubů způsobených chronickými degenerativními a zánětlivými procesy při artróze, zmírnění bolestí kloubů a zlepšení jejich pohyblivosti nabízí přípravky s obsahem glukosaminsulfátem a chondroitinsulfátem. Z přípravků na bázi bylin jsou vhodné ty, které obsahují kopřivu dvoudomou, břízu bělokorou, tužebník jilmový, přesličku rolní, rozrazil lékařský, růži šípkovou. Na kosti a klouby působí příznivě potravinové doplňky obsahující kolagen. K léčbě osteoporózy je dobré užívat přípravky s vitamínem D a vápník.Vhodné rovněž při růstových bolestech a k poúrazovému posílení kostí a kloubů.

Urologické potíže

Při onemocnění močových cest se užívají potravinové doplňky na přírodní bázi : List břízy, kopřivová nať, šípky, nať máty peprné, přesličková nať, jehlice trnitá…

Ženské potíže

Pupalkový olej s vitamínem E: zmírňuje premenstruační potíže, problémy v období přechodu. Obtíže při menopauze zmírňují potravinové doplňky s obsahem jetele lučního…

Žaludeční obtíže a obtíže s trávením

Vhodné jsou čaje a potravinové doplňky s obsahem řepíkové natě, řebříčkové natě, ostropestřce, artyčokový list (játra a žlučník). Lactobacilus (podpora zažívání a správné činnosti střev, posílení imunity) Calci carbonas, magnesii subcarbonas (proti nadýmání, pálení žáhy, trávicích obtížích).

Výživové doplňky při snižování nadváhy

Chrom – tlumí chuť na sladké

CLA – uvolňování tukových zásob pro tvorbu energie

Extrakt ze zeleného čaje (spalování energie)

Vláknina

L-karnitin – antioxidant s regeneračními účinky

Kožní problémy

Měsíčková mast (k regeneraci kůže, hojení ran, jizev, …), přírodní preparáty, jejichž základem je olej z brutnáku lékařského (protizánětlivý účinek) Síra – složka aminokyselin, které jsou stavebními látkami kůže, nehtů, vlasů. Zinek – s vitamínem A se podílí na regeneraci kůže (hojení ran). Křemík – pružnost vlasů, působí proti lámavosti nehtů . Sodík a draslík – podílí se na vodním hospodářství organismu (hebkost pokožky, jemnost). Selen – zpomaluje procesy stárnutí.

Toto je pouze malé nahlédnutí do světa potravinových doplňků. Kromě mono-komponentů je na trhu spousta multi -funkčních potravinových doplňků. Článek by dal za seriál, na který bychom mohli navazovat informacemi o nových technologických objevech. Berte můj přehled pouze jako orientační souhrn několika typů doplňků stravy.

Užíváte pravidelně nějaké potravinové doplňky? Z jakých důvodů? A s jakými výsledky? Podělte se o vaše zkušenosti a rady.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *