Preventivní prohlídky

Autor

Preventivními prohlídkami předcházíme zdravotním komplikacím, které by mohly vést k onemocnění.

Jedná se o bezplatné (zdravotní pojišťovnou hrazené) návštěvy u lékaře.

Preventivní prohlídky absolvujeme v určitých časových intervalech ( různých dle druhu vyšetření, věku pacienta, stupně ohrožení vzniku onemocnění).

Lidé by neměli litovat času, který investují do preventivních prohlídek, měli by ve vlastním zájmu dodržovat doporučené intervaly mezi jednotlivými prohlídkami.

Díky preventivním prohlídkám lze snadněji předcházet nemocem a zachovat si zdraví, popřípadě zdravotní komplikace řešit hned v počátcích choroby, s dobrou prognózou úplného vyléčení.

Preventivní prohlídky v dětství

První prohlídku absolvuje dítě na novorozeneckém oddělení.

Další preventivní prohlídkou je návštěva pediatra v domácím prostředí miminka. Tato kontrola dítěte se provádí do 48 hodin od propuštění miminka z porodnice.  Kromě vyšetření děťátka dochází k navázání kontaktu mezi pediatrem a maminkou, pediatr se blíže rozhovoří k tématu péče o miminko a maminka se může dotazovat na nejasnosti, které ji mohou po příjezdu z porodnice trápit.

V prvním roce života se preventivní prohlídky dítěte uskutečňují celkem 8 krát, to už v dětském středisku u pediatra v ordinaci. Lékař děťátku mimo jiné předepisuje vitamín D, dochází ke kontrole vyšetření kloubů na ortopedii.

Další prohlídka je ve třech letech věku dítěte.

Následují preventivní prohlídky v intervalech 1 krát za dva roky, do 19 let věku dítěte.

U školních dětí by si měli preventivní prohlídky svých dětí hlídat rodiče sami.

Prohlídka u dětí zahrnuje: vyšetření zraku, sluchu, psychomotorického vývoje, krevního tlaku, tepové frekvence, kontrola hmotnosti a růstové křivky, vyšetření moči (může odhalit urologické onemocnění nebo např. diabetes mellitus…). Dospívajícím se vyšetří štítná žláza, pediatr hodnotí zdravotní možnosti při výběru budoucího povolání. Pak se pacient předá lékaři pro dospělé.

Volba dětského lékaře je na rodičích dítěte, lze jej změnit bez udání důvodu.

Preventivní prohlídky u dospělých

Měli bychom je absolvovat 1krát za dva roky.

Při vyšetření se doplňuje anamnéza ( kardiovaskulární onemocnění, diabetes mellitus, výkyvy v krevním tlaku, nádory, poruchy metabolismu…)

Praktický lékař vyšetří: zrak, sluch, krevní tlak, hmotnost, laboratorně vyšetří moč, vyšetřuje cholesterol a tukové látky v krvi, kontrola hladiny cukru v krvi a provádí onkologickou prevenci. Měl by zhodnotit i stav kůže (pigmentová znaménka, zabarvení kůže a sliznic), prohmatá břicho, kontroluje lymfatické uzliny, zda nejsou zduřelé.

-Onkologická prevence: Zahrnuje preventivní mamografické vyšetření u žen starších 45 let (někdy bývá doplněné i ultrazvukem prsou). Zdravotní pojišťovna hradí ženám od 45 let jednou za dva roky  mamografické vyšetření. K této onkologické prevenci je zapotřebí doporučení praktického lékaře. Bez doporučení praktického lékaře si mamografické vyšetření hradí žena sama.

Test na okultní krvácení- od 50 do 55 let hradí zdravotní pojišťovna 1 krát ročně Test na přítomnost krve ve stolici. Od 55 let 1 krát za dva roky. Tento test se využívá pro včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku. V případě pozitivního výsledku je nutná návštěva specialisty. I makroskopické stopy krve ve stolici je potřeba konzultovat s lékařem. Od 55 let lze 1 krát za deset let vyšetřit střeva endoskopickou metodou, tzv. kolonoskopií.

Gynekologické preventivní prohlídky

-Měly by probíhat jedenkrát ročně.

U dívek se první gynekologické preventivní vyšetření provádí nejlépe okolo 15 roku věku, ideálně ještě před prvním pohlavním stykem.

Gynekologické vyšetření zahrnuje- vyšetření pohmatem (kontrola orgánů v malé pánvi- tvar, velikost a lokalizace orgánů). Doplnění anamnézy. Vyšetření pomocí tzv. vaginoskopu. Lékař zaznamená datum posledních menses, aby se dozvěděl, v které fázi menstruačního cyklu se žena nachází.

Nejlépe je jít na gynekologickou prevenci v prvním týdnu po menstruaci.

Gynekolog provádí stěr z děložního čípku pro cytologické vyšetření. Může odhalit změny na děložním čípku, které předcházejí vzniku zhoubného nádoru. Včasně zahájenou léčbou lze úspěšně vyléčit.

Někdy se gynekologické vyšetření doplňuje vyšetřením ultrazvukem.

Vyšetření prsou na gynekologii- ne každý lékař jej provádí. K vyšetření prsou by měla patřit i kontrola krčních a podpažních lymfatických uzlin. Poučení pacientky o správné metodě samovyšetření.

V neposlední řadě gynekolog doporučí vhodnou antikoncepci.

Stomatologické preventivní prohlídky

S prohlídkami je vhodné začít v 6-12 měsících věku dítěte, když rostou první zoubky. Poté již dvakrát ročně.

Dvakrát ročně by měla probíhat stomatologická prevence u dětí, mládeže i dospělých. Těhotným ženám se indikují dvě prohlídky během těhotenství.

Dětem stomatolog poradí správnou péči o chrup, čištění zubů, vhodnou stravu, kartáček… Rodiče by měli pohlídat, aby děti navštěvovaly zubního lékaře opravdu pravidelně, neboť nyní se stomatologická prevence již neprovádí v rámci školního preventivního programu.

Běžná stomatologická preventivní prohlídka zahrnuje: Vyšetření chrupu, parodontu, stav sliznice, měkkých tkání a poučení o ústní hygieně. V případě potřeby se do preventivní bezplatné prohlídky zahrne i odstranění zubního kamene. Vyšetření stomatologem může odhalit i závažné změny v dutině ústní, či jejím okolí, které signalizují počátek nádorového onemocnění. Stomatolog navrhne řešení k léčbě.

Co vy a prevence? Dodržujete doporučené intervaly pro preventivní prohlídky?

Nezapomeňte, že nemocem je lépe předcházet, než je složitě léčit…

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *