Zácpa patří k běžným, ale současně k nejvíce frustrujícím zdravotním obtížím. Způsobená může být mnoha vlivy.
Podle čeho poznáme zácpu
- Suchá, tvrdá stolice, obtížné, bolestivé vyprazdňování
- Pocit nedostatečného vyprázdnění střev
- Malá frekvence vyprazdňování (dospělí jednou za 3 dny i déle, děti jednou za 4 dny i déle)
- Bolesti břicha, nadýmání
- Uvedené potíže trvají alespoň tři měsíce
Občasná zácpa není důvodem k panice, pokud však trvá déle, než dva týdny, měl by se dotyčný nechat vyšetřit lékařem.
Jak si pomoci proti zácpě
Často stačí upravit životní styl, zařadit do denního režimu více pohybu, pozměnit složení stravy, hodně pít.
- Vhodná je zvýšená konzumace ovoce (kompotové štvestky)
- Potraviny se zvýšeným obsahem vlákniny (celozrnné pečivo, ovoce zelenina, luštěniny, ořechy, otruby, sušené ovoce).
- Věnujte vyprazdňování dostatek času, nikdy neignorujte nucení na stolici.
- Osvědčený lidový prostředek proti zácpě je vypít ráno sklenici teplé vody se šťávou z citrónu nebo s kávovou lžičkou jablečného octa a lžičkou medu.
- Volně prodejná projímadla nejsou příliš vhodná, jsou nebezpečná pro návykovost. V těhotenství by se vůbec neměla užívat.
- Pomoci mohou i masáže břicha.
Zácpu je nutné léčit jako prevenci hemeroidů, trhlin v oblasti konečníku. Je možným signálem vážného onemocnění – poruchy metabolismu, snížené pohyblivosti tlustého střeva, zúžení střeva při zánětech a nádorech. Může být též důsledkem užívání některých léků (opiáty, antidepresiva).
K lékaři
Vždy, když trvá zácpa déle, než dva týdny, máte-li krev ve stolici (důvodem mohou být hemeroidy, řitní trhliny nebo i vážnější onemocnění). Návštěva lékaře se doporučuje, pokud zácpu zjistíte při užívání léků. Je-li zácpa spojená s úbytkem na váze.
Lékař si nejprve zjistí důležité informace důkladným pohovorem. Lékař dále zváží metodu dalšího vyšetření. Může to být : vyšetření per rectum (vyšetření, při němž lékař zkontroluje konečník prstem), rectoskopie, popř.kolonoskopie (vyšetření pomocí speciální hadičky, v níž je zabudovaná kamera), laboratorní vyšetření, manometrie (zjišťuje tlak a citlivost konečníku), vyšetření na okultní krvácení a další vyšetření.
Projímadla
Projímadla jsou preparáty proti zácpě. Jedná se o čaje, čípky a kapičky. Doporučuje se dodržovat dávkování těchto léků, mnohá projímadla přestávají po čase v uvedeném množství účinkovat, hrozí návyková reakce, která může vyústit až do stavu, kdy proti zácpě nereagují žádné léky.
Dispozice k zácpě
Dispozice k zácpě mají lidé, kteří nedostatečně pijí (doporučuje se vypít denně minimálně 2 litry tekutin), mají málo pohybu, nesprávně se stravují, žijí ve stresu nebo trpí nějakou nemocí, jíž provází zácpa.