Zánět slepého střeva (apendicitida) je bakteriální zánět červovitého přívěsku slepého střeva. Může postihnout člověka v kterémkoliv věku, vyskytuje se mnohdy v dětství. Častěji se s ním setkáváme u chlapců.
Jedná se o nejčastější typ náhlé příhody břišní, tedy akutní stav, který bezprostředně ohrožuje lidský život, proto je dobré umět zánět slepého střeva rozpoznat nebo se při podezření urychleně dostavit k lékařskému vyšetření. Zejména u dětí mohou být uváděné příznaky apendicitidy matoucí, proto by se konzultace s lékařem měla uskutečnit při každé náhle vzniklé bolesti břicha trvající déle, než dvě hodiny.
Příznaky
- bolest celého břicha, výrazněji v oblasti pravého podbřišku
- pocity na zvracení, zvracení
- zácpa nebo průjem
- zvýšené napětí břišní stěny
- může se přidat zvýšená teplota nebo horečka, až 38,5°C
- zrychlená tepová frekvence
Průběh onemocnění
Nepravidelné intervaly bolesti celého břicha (lokalizované často více okolo pupku) se po čase stěhují k pravému podbřišku a bolest se z intervalové mění na neustálou. Stlačíme-li oblast pravého podbřišku, uvádí postižený zesílení bolesti. Rovněž při uvolnění tlaku naší ruky na uvedenou oblast bolest sílí. Nemocný vyhledává úlevovou polohu (většinou to bývá poloha „v klubíčku“).
Průběh zánětu červovitého přívěsku slepého střeva nemusí být vždy akutní, známe i případy chronického průběhu. Chronický ráz onemocnění má plíživý charakter, bolest pravého podbřišku spojená s teplotou, průjmy či zácpou může několik dnů či týdnů zesilovat a mizet. Samozřejmě i v tomto případě je nutné vyhledat lékaře a nemocného podrobit důkladnějšímu vyšetření.
Diagnostika
- Lékař vyšetří nemocného pohmatem v oblasti břicha
- Provedou se odběry krve, zvýšené množství bílých krvinek potvrdí zánět
- Ultrazvukové vyšetření (bezbolestné, přes břišní stěnu)
Možné komplikace
Proděravění stěny apendixu, může se projevit náhlým vymizením bolestí a uvolněním břišní stěny. Hnis se dostane do břišní dutiny a může vyvolat zánět pobřišnice – velmi nebezpečný stav!
Léčba
Operace – chirurgické vynětí zaníceného červovitého přívěsku. Pobyt v nemocnici cca týden až deset dní.
Po návratu z nemocnice
Zůstává pacient asi týden v domácí péči a postupně, cviky doporučenými lékařem, se dostává do kondice. Je nutné vyhnout se velké fyzické námaze, zvedání břemen.
Postihl vás nebo někoho z vašich blízkých zánět červovitého přívěsku slepého střeva? Napište nám o svých zkušenostech do okénka pro komentáře pod článkem.