BabyKlokánci – v rodičovské náruči

Autor

Počet předčasně narozených dětí v České republice stoupá. Za posledních deset let se ztrojnásobil a v současné době se těchto dětí rodí okolo 7% z celkového počtu. Předčasně narozené děti potřebují více péče a hlavně potřebují hodně lásky a rodičovských doteků, musí vědět, že je jim stále někdo nablízku. Projekt BabyKlokánci pomáhá nejen těmto dětem, ale hlavně rodičům. Abych vám jeho činnost přiblížila, vyzpovídala jsem jeho zakladatelku, paní Ivanu Antalovou.

Jak projekt BabyKlokánci vznikl? Co bylo prvotním impulsem?

Projekt BabyKlokánci je rodičovskou podpůrnou organizací, které vznikla jako přirozené vyústění internetové diskuse zejména maminek předčasně narozených dětí na komunitním serveru www.baby-cafe.cz v roce 2009. Prvotním impulsem bylo narození naší nejmladší dcery Evy ve 24. týdnu těhotenství, ale možná to bylo již mé vlastní narození do ustrašené náruče mé maminky. Mojí mamince zemřela první dcera Eva po porodu a nebylo jim dopřáno, aby se spolu naposledy pomazlily a rozloučily.

Více informací můžete najít tady: www.zrnka.cz , www.babyklokanci.blogspot.com

Co je vaším cílem? Kde pomáháte nebo byste rádi pomáhali?

Pomáháme zejména rodičům předčasně narozených dětí a nemocných novorozenců. Nabízíme jim možnost sdílení jejich emocí a myšlenek v kruhu bezpečí veřejně na internetové diskusi (zde), v uzavřené skupině na Facebooku i zcela individuálně a anonymně prostřednictvím mailu babyklokanci@gmail.com. Usilujeme o to, aby se rodičům dostala maximální podpora v péči o jejich dítě a aby byli zdravotníci maximálně podporováni v zabezpečování profesionální lékařské péče. Snažíme se o propojení světů rozdělených nemocniční zdí. Vzhledem k tomu, ze se naše činnost setkává s velkým a pozitivním ohlasem veřejnosti, zakládáme v těchto dnech samostatnou organizaci s názvem „Asociace pro novorozence“.

Kdo se na vás může obracet?

Napsat nám může ten, kdo potřebuje pomoc z řad rodičů, příbuzných či jejich známých i z řad zdravotníků, ten, kdo chce pomáhat i ten kdo se chce nechat inspirovat nebo inspiraci nabízí. Obracet se můžete na mail babyklokanci@gmail.com.

Co představuje předčasné narození pro rodiče, zdravotníky a samotné miminko?

Pro rodiče představuje předčasné narození většinou šok, něco zcela jiného než jaká byla jejich očekávání. Jedná se o katastrofickou událost, kdy prožívají obavy o život a zdraví vlastního dítěte, někdy i o život a zdraví matky. I proto jsou tito rodiče velkou měrou ohroženi posttraumatickou stresovou poruchou. Aby se její průběh nekomplikoval, aby tuto situaci zpracovali co nejlépe a mohli si života užívat nejenom ho přežívat, je potřebné rodiče podporovat v jejich rodičovských kompetencích, v péči o jejich dítě a poskytnout jim možnost sdílení jejich myšlenek, emocí. Je nutný individuální přístup, srovnat se s touto událostí nemusí být jednoduché a závisí na spoustě faktorů. Pro předčasně narozené miminko je porod těžkou prací a vývoj v nepřirozeném prostředí mimo dělohu přináší spoustu překážek, se kterými se musí za pomoci rodičů a zdravotníků vyrovnávat. Neonatologie je velmi náročný obor, stojí na začátku lidského života, rozhoduje se zde o bytí a nebytí člověka, o jeho dalším vývoji. Co představuje předčasné narození pro zdravotníky, Vám nejlépe zodpoví oni sami.

Co je nejdůležitější pro předčasně narozená miminka, aby byl jejich start do života co nejlepší?

Nejdůležitější je využití služeb perinatologického centra, ve kterém budou rodiče, zejména matky maximálně podpořeni v péči o vlastní dítě, v kontaktu s vlastním dítěte a ve vytvoření podmínek, co nejbližších prostředí dělohy, přirozeného prostředí dítěte v tomto období. Vedle přítomnosti matky, popřípadě otce jsou důležité tlumené světlo laděné do červena, tlumené zvuky, poloha v klubíčku, zabalení, vůně matky, chuť mateřského mléka vlastní matky.

Co nejčastěji rodiče trápí?

Jedná se o událost, která se většinou rozchází s představami rodičů. V těhotenství se těší na krásné, zdravé miminko, které si po pár společně prožitých dnech v porodnici odvezou domů a budou si spolu užívat dalších dnů. Realita je taková, že se jim narodí miminko mnohem dříve, kdy to ještě nečekají a narození je spojeno často i s velkými obavami, jak to všechno zvládnou, jak to všechno dopadne. Tato nejistota může trvat několik týdnů, měsíců i let. Rodiče se často potýkají s nedostatkem informací, s nepochopením, s osamocením.

Pokud chcete pocítit minidotek toho, co prožívají rodiče, můžete prostřednictvím tohoto videa.

V blízké době vyjde kniha Bonding – porodní radost. Mohla byste ji trochu přiblížit, čím se liší od jiných „porodních“ knih?

Kniha „Bonding – porodní radost“, kde jsem spoluautorkou, je první českou autorskou knihou na toto téma, na téma vazby mezi matkou, otcem a dítětem a jeho podporou. Jedná se o rozhovor tří žen, klinické psycholožky Michaely Mrowetz, spisovatelky Gauri Chrastilové a koordinátorky projektu BabyKlokánci Ivany Antalové na radostná i bolestná témata týkající se mateřství, zejména období početí, těhotenství a porodu. Kniha je vhodná pro rodiče i odborníky. Je to kniha, kterou bychom si rády přečetly dříve, než jsme začaly naplňovat vlastní mateřské potřeby.

Pokud se někdo rozhodne váš projekt podpořit, jakou pomoc vítáte?

Děkujeme, že můžeme pomáhat!

A já děkuji Vám za rozhovor a přeji, ať se pomoc daří.

Použité fotografie: BabyKlokánci

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *