Inspirativní živly

Autor

Živly jako čtyři základní principy a složky světa jsou známy už z dob starověkého Říma. Každému z nich jsou přisuzovány určité vlastnosti, které nějakým způsobem korespondují s povahou a osobností člověka. Ačkoliv dnes chápeme jako živel spíše přírodní síly způsobující katastrofy, já se rozhodla inspirovat původním pojetím tohoto pojmu. Charakteristika čtyř živlů se dá použít všude, tak proč ne třeba v módě a odívání?! Nevycházela jsem tedy z astrologického či jiného pojetí, ale jen z vlastních pocitů a toho, jak jednotlivé živly působí na mě.

Země

V astrologii jsou pod její vliv dána znamení Býk, Panna a Kozoroh. Hippokratés jí ve své typologii osobností přiřadil k melancholikovi.

Všeobecně na mě působí jako princip hmoty a racionality. Vždyť se také říká „stát nohama pevně na zemi“. Je to čistě pragmatický živel, někdy možná až přízemní a konzervativní. Vše vychází z rozumu, logiky a střízlivé dedukce. Je to praktičnost a nekomplikovanost.

Člověka oděného pod nadvládou Země si proto představuji v praktickém a pohodlném oblečení. Žádné zbytečné volány, krajky a ozdoby. Vše musí mít své využití. Kapsy jsou nezbytné. Kusy, které „zemňačkám“ ve skříni nechybějí jsou džíny, kapsáče, trika a boty, ve kterých se v případě potřeby dá zdolat i horský masív.

Ideální materiály jsou denim, manšestr, bavlna, vlna a len. Z kamenů pak hematit, onyx, jantar, karneol, obsidián, záhněda či nefrit.

Barvy vycházejí ze zemních barev jako je hnědá a černá hlína, žlutý písek, šedá barva kamene, ale třeba i zlatá barva slámy či trávově zelená, khaki a barva ovčí vlny.

Voda

V astrologii jsou pod její vliv dána znamení Rak, Štír a Ryby. Hippokratés jí ve své typologii osobností přiřadil k flegmatikovi.

Všeobecně na mě působí jako živoucí energie. Pružný živel přizpůsobující se snadno nastálým okolnostem. Převážně klidná a vyrovnaná , které však nechybí překvapení v podobě nenadálé akce a aktivity. Vše vychází ze zkušeností a minulosti.

Člověka oděného pod nadvládou Vody si proto představuji v oblečení inspirovaném časy již uplynulými. Retro je jeho doménou. To, co již bylo odzkoušené, ale přesto to nepostrádá zcela originální otisk té které „vodňačky“. Dlouhé šaty a sukně, haleny a ponča, to je jejich základ šatníku.

Ideální materiály jsou samet, satén a látky s plátnovou vazbou. Z kamenů pak nesmí chybět akvamarín, achát, aventurín, smaragd, vltavín, chalcedon, opál, tyrkys, ale třeba i korály, perly a bílé kovy.

Barvy samozřejně vycházejí z barev vody od lehce modré přes námořnickou modř až k tyrkysové, modrofialové či modrozelené. Také je tu červená korálová a bílá připomínající zpěněné hřbety mořských vln.

Vzduch

V astrologii jsou pod její vliv dána znamení Blíženci, Váhy a Vodnář. Hippokratés jí ve své typologii osobností přiřadil k sangvinikovi.

Všeobecně na mě působí jako volnost a svoboda. Neustálý pohyb a aktivita, jako proudění větru. Je v něm lehkost, snění a bezbřehá fantazie. Vše vychází z vlastních představ a snů.

Člověka oděného pod nadvládou Vzduchu si proto představuji v romantickém nebo sportovním ladění. Ve volném a lehkém oblečení s nezbytnými květinovými a jemnými vzory. Nesmí chybět volány, vrstvené jemné látky a nepravidelnost. Rozevláté šaty, nabírané haleny a tuniky a široké kalhoty.

Ideální materiály jsou mimo jiné šifón a hedvábí. Z kamenů pak diamant, safír, křišťál, zirkon, topaz ale i růženín nebo ametyst.

Barvy jsou v tónech oblohy od jemně růžového rozbřesku přes jemně modrou a azurovou až po fialové odstíny, když se blíží soumrak. Nechybí ani bílá barva oblaků.

Oheň

V astrologii jsou pod její vliv dána znamení Beran, Lev a Střelec. Hippokratés jí ve své typologii osobností přiřadil k cholerikovi.

Všeobecně na mě působí jako nezkrotná energie. Je to vášeň, touha a smyslnost. Je v něm horlivost, prudkost, impulzivita, ale i zánik a zmar. Všechno vychází z momentálních pohnutek, pudů a instinktů.

Člověka oděného pod nadvládou Ohně si proto představuji jako někoho extravagantního, někoho, kdo potřebuje být za všech okolností středem pozornosti. V oblečení „ohnivek“ je patřičná dávka smyslnosti a originality. Přiléhavé topy, úzké kalhoty i sukně a vysoké podpatky a samozřejmě spousta kovových aplikací.

Ideální materiály jsou krajka a kůže. Z kamenů rubín, jaspis, karneol, granát a také všechny kovy ve žlutých a červených barvách.

Barvy vycházejí z ohnivých plamenů, takže nechybí všechny odstíny červené, oranžové a žluté, ale třeba i černá barva spáleného dřeva.

Jaký živel považujete za ten „svůj“? A jak působí na vás?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na