Krása filmových koní

Autor

Během našeho letního křižování po okolí jsme zjistili, že pouze nedaleko od nás leží jedno moc zajímavé místo. Jde o rodinné muzeum v malém zámečku Vysoký Chlumec u Čerčan. Už samotný inventář muzea byl pro nás jakožto filmové nadšence zážitkem, neb obsahuje spoustu filmových rekvizit, které se vážou především ke koním. Navíc jsme zjistili, že muzeum vlastní rodina, jež zajišťuje koně a realizaci jezdeckých scén v nespočtu filmů, které se u nás točí, namátkou třeba S čerty nejsou žerty, Amadeus, Zdivočelá země, Tři veteráni, Bathory, Habermanův mlýn… Proto jsem neodolala a pana Martina Hanuše jsem pro vás vyzpovídala.

Jak dlouho se věnujete koním?

Koním se věnuji již od dětství, neboť jsem mezi koňmi vyrostl. Můj otec jezdil sportovně v TJ Žižka Praha na Trojském ostrově a já se odmala u koní motal.

Co vás přivedlo k filmu a na kterém jste spolupracoval vůbec poprvé?

K filmu jsem se také dostal již jako dítě, jelikož se do filmu používali koně z jezdeckých oddílů a já tak se svým otcem jezdil pomáhat při natáčení například Noci na Karlštejně.

V jakých filmech a seriálech můžeme vaší práci vidět? Na kolika filmech jste se podíleli?

Na kolika filmech jsem se podílel, je těžké říct, protože jich bylo přes dvě stě a je těžké si tolik filmů zapamatovat. Jsou ale projekty, které vám zůstanou v srdci navždy, tak jako seriál ,,Zdivočelá země“ pod vedením pana režiséra Hynka Bočana. Na tomto seriálu jsem se podílel celých patnáct let jako dublér Martina Dejdara a také jako odborný poradce, což jsem v průběhu těch patnácti let přebral po svém otci.

Vedl jsem jako koordinátor mnoho filmů jak českých, tak zahraničních. Jen namátkou – Johanka z Arcu, Kletba bratří Grimmů, Mlhy Avalonu, Báthory a mnoho dalších filmů.

Zdivočelá země (foto: Equi Hanuš)

Který film nebo seriál byl podle vás nejnáročnější a nejnebezpečnější?

Který film byl nejnebezpečnější, to se nedá říct, každý má své. Naše práce je nebezpečí a riziku předcházet, a proto v nebezpečných akcích zastupujeme herce. A jelikož jsme kaskadéři, musíme vše mít tak připravené, aby se nic nestalo ani koni, ani jezdci.

Náročná jsou natáčení, kde je velké množství koní a jezdců, a tak se musí najímat koně z jezdeckých klubů, tedy neprofesionálové a s těmi je to opravdu náročné. V Johance z Arcu jsme jich měli v jedné scéně najednou 250 a udržet vojenské formace v takovém počtu, to už je opravdu náročné.

Jak dlouho se cvičí kůň pro film a dá se poznat na hříběti, zda k tomu je vůbec vhodný?

Filmový kůň se připravuje dlouho, záleží co od něj požadujeme. Důležitá je hlavně důvěra mezi jezdcem a koněm. Jeden druhému musí naprosto důvěřovat, pak teprve mohou přijít na řadu speciální cviky jako je třeba padnutí koně ve cvalu. Kůň na povel padne třeba uprostřed bitevní vřavy a zůstane ležet jako mrtvý. On však ví, že je to jen hra, při které se mu nic nestane a následovat bude sladká odměna v podobě ovsa nebo mrkvičky.

Takovýto cvik se do dokonalosti připravuje třeba tři roky. Vybírat koně pro takový výcvik je vhodné od tří let, kdy již jde poznat, jaký kůň bude a jaká je jeho inteligence a kontaktnost, což jsou důležité aspekty pro výcvik filmových koní.

Borgia (foto: Equi Hanuš)

Kolik koní vám za život prošlo rukama?

Za můj život mi prošlo rukama nespočet koní, mnozí jen prošli a nebyli vhodní. A někteří se mnou prožili většinu života a stali se tak mými nejbližšími jako členové rodiny či životními partnery. Takový je i hnědák Princ který je dnes již ve svých 28 letech na zasloužilém odpočinku a toulá se u nás po pastvinách.

S tímto koněm jsem prožil dlouhých 25 let a prošli jsme spolu řadou náročných akcí. Odnosil mnoho světových hvězd v náročných scénách a nikdy nezklamal. Prince můžete znát i jako Kortéze ze seriálu O zvířatech a lidech.

Na kterém filmu jste spolupracovali naposledy?

Nyní pracujeme na seriálu zahraniční produkce Borgia. První série již šla i u nás a nyní točíme pokračování. V přípravách je i Francouzský projekt Angelika, který se má u nás točit na podzim a zároveň spolupracujeme na filmu Paganini německé produkce, který se točí ve Vídni.

V Čerčanech máte také muzeum. Co zde můžou návštěvníci vidět a jaké jsou vaše plány do budoucna?

V našem muzeu v zámku Vysoká Lhota v Čerčanech mohou návštěvníci vidět na 350 filmových sedel jako např. sedlo Juráška z pohádky Tři oříšky pro Popelku a spoustu dalších známých sedel a postrojů. Dále pak kočáry a povozy z filmů, které také návštěvníci poznají.

Je zde také sklepení s dobovou mučírnou a část zámečku, kde se seznámíte s jeho historií a to vše za odborného výkladu průvodce.

Do budoucna se budeme snažit rozšířit naši expozici, jelikož máme asi 250 povozů a zemědělských strojů, které se zapřahaly za koně. Musíme však zrekonstruovat další části našeho zámečku a to je vše závislé na tom kolik se bude točit filmů.

Rád bych též již zapojil do filmové práce své dva následníky dceru Lucii a syna Petra, kteří se už se mnou filmování věnují tak, jako já před lety po boku svého otce, který tuto firmu v roce 1982 založil.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji spoustu báječných koní a hodně zajímavých filmových zážitků.

Mnoho dalších zajímavostí najdete na http://www.equi-hanus.cz/uvod Pokud budete mít cestu k Praze a Benešovu, určitě se zastavte 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *