Darujte zdraví, darujte kostní dřeň

Autor

Blíží se čas Vánoc a lidé se snaží vzájemně obdarovávat. Je krásné pozorovat hemžící se davy v narvaných obchodních domech, rozzářené oči malých dětí, blikající stromečky a je půvabné být součástí té napjaté atmosféry.

Co víc můžeme přát svým blízkým, než zdraví. Bohužel se neprodává v žádných nákupních centrech ani v bazarech, nemůžeme ho vyhrát v ruletě, nenajdeme ho ukryté v trezoru, dokonce nejde ani ukrást.

Jsme ochotni vyšplhat do nebeských výšin a snášet modré z nebe. Nepotřebujeme jíst ani spát, nevadí nám nepohodlí. Dokážeme se usmívat, i když uvnitř pláčeme. Pojďme ještě o pár kroků dál… Možná je v našich silách skutečně pomoci. A třeba právě na nás čeká někdo, kdo nás skutečně potřebuje.

Paní Janě se před nedávnem podařilo pomoci nemocnému člověku. Darovala kostní dřeň. S jakými pocity? Co vlastně přivede člověka k myšlence, k realizaci myšlenky a jaké to je, darovat dárek nejcennější, zdraví? Bylo by krásné, kdyby tento rozhovor někoho motivoval, našlápl, povzbudil, navedl podobným směrem…

„… a měla jsem z toho nesmírnou radost.“ (Jana)

Kdy jste vstoupila do registru dárců kostní dřeně? Co bylo impulsem k tomuto rozhodnutí?

Do registru jsem vstoupila asi před rokem. Impulsem k tomuto rozhodnutí bylo to, že můj bratr měl známé a ti měli holčičku s leukémií a tak jsem chtěla tímto způsobem pomoci.

Jednalo se o Vaši první formu nezištné pomoci nemocnému člověku nebo jste někdy v minulosti nějakým způsobem pomáhala?

Asi to byla první větší pomoc. Jinak už přibližně šest let chodím darovat krev a plazmu.

Jak jste byla informována? Vzpomenete si na svůj pocit bezprostředně poté, co jste byla zkontaktována jako vhodný dárce?

Byla jsem informována telefonicky a měla jsem z toho nesmírnou radost.

Jakým způsobem jste darovala krvetvorné buňky – v anestezii z pánevních kostí nebo z periferní krve bez narkózy? Vhodný způsob Vám doporučilo specializované pracoviště nebo jste si mohla způsob odběru zvolit sama?

Způsob odběru jsem si mohla zvolit sama. Já jsem si vybrala v anestezii z pánevních kostí, ale kdyby byl pro příjemce lepší druhý způsob, tak bych se tomu také nebránila.

Jak dlouhou dobu jste strávila v nemocnici? Co se s Vámi po tuto dobu odehrávalo?

Do nemocnice jsem nastoupila v pondělí večer a ve čtvrtek ráno jsem už jela domů. Myslím, že nic extra. Takové to klasické vyšetření před operací-odběry, měření tlaku atd.

Probíhala dostatečná komunikace mezi nemocničním personálem a Vámi? Měla jste po celou dobu dostatek informací?

Ano. Paní Věra B. mi na jedné diskuzi psala, že FN Plzni je to jako v ráji a její slova musím potvrdit. Personál byl báječný. MUDr. Tomáš Svoboda a MUDr. Marcela Hrabětová jsou úžasní lidé a vše Vám dopodrobna vysvětlí.

Jak jste se cítila po odběru?

Byl to krásný pocit. Trošku to bolelo, ale ne zase tak moc, aby se to nedalo vydržet.

Jak se cítíte nyní a jak dlouho jste po odběru?

Myslím, že se cítím lépe než před odběrem. Snad je to i psychickou stránkou, že jsem někomu pomohla. Mám týden po odběru a už ani necítím, že se mi z pánevních kostí něco bralo.

Podstoupila byste tento odběr v budoucnu znovu?

Určitě. Kdyby mi dnes zavolali, tak se ani minutu nebudu rozmýšlet a okamžitě bych jela.

Co byste vzkázala všem, kteří se rozhodují pro tuto formu pomoci, ale mají strach?

Ať se rozhodně nikdo nebojí. Není to zase nic tak bolestivého, jak se říká. Podle mého názoru zlomená ruka bolí daleko více, než tento odběr. A za ten krásný pocit, že jste někomu dali šanci na nový život to rozhodně stojí.

Děkuji za milý rozhovor a přeji Vám i Vašim blízkým hodně zdraví.

Do registru dárců kostní dřeně se může přihlásit každý zdravý člověk splňující věkový limit 18 – 35 let. Pokud se z krevních testů a z osobní anamnézy zjistí, že vyhovuje, uloží se jeho výsledky do databáze. Pak už se čeká, zda potencionální dárce nalezne i svého příjemce, jímž bývá člověk s poruchou krvetvorby (např. leukémie).

Samotný odběr krvetvorných buněk se může uskutečnit dvěma způsoby:

  • Odběrem kostní dřeně z pánevních kostí. Metoda vpichů a odsátí cca 1500 ml kostní dřeně. Provádí se na specializovaném pracovišti, v celkové anestezii. Doba pobytu v nemocnici – asi tři dny.
  • Odběrem kmenových buněk z periferní krve ze žíly, pomocí speciálního přístroje – separátu. Před odběrem se injekčně vpraví do těla dárce tzv. simulační přípravek. Tato metoda se provádí ambulantně na specializovaném pracovišti.

Mnohem více na http://www.darujzivot.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/

slot bet 100 perak

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/ sbobet88 https://erty.ee/