Mezigenerační setkání jsou výzvou pro všechny. Komunikaci, nejen mezi generacemi, považujeme za velmi důležitou, zvláště dnes v době informačních technologií, kdy většina lidí (dětí, pracujících) je neustále v on-line světě. A právě pro ně je výzvou odložit mobil, tablet, počítač a povídat si a být tady a teď. Pro starší seniory, kteří mnohdy technologie nevyužívají, je výzvou naopak možnost porozumění dnešnímu světu.
Rozhovor s dvěma dámami z organizace Mezi námi, ředitelkou Lindou Obrtelovou a KK a V tomto programu chodí dobrovolníci z řad seniorů předčítat dětem do školek pohádky.
Začněme s počty u programu Přečti…
Pohádkových čtecích babiček a dědečků máme v současné době zaevidováno kolem sedmdesáti, z toho jich pravidelně chodí číst do školek přes padesát. Takže to máme zhruba 1200 šťastných dětí každý týden a přibližně 581 přečtených pohádek za rok.
Krásná čísla. Jaké to je pro seniory, stát se „na stará kolena“ dobrovolníky?
Naši dobrovolníci konstatují, že být pohádkovou čtecí babičkou či dědečkem není tak jednoduchá záležitost, jak by se na první pohled zdálo. Díky pravidelnosti si děti velice brzy na svého pohádkového seniora přivyknou a pokaždé se na jeho návštěvu moc těší. A jak s oblibou a láskou říká naše čtecí babička Olga:
“A teď si představte, že bych o toto potěšení připravila sebe i děti kvůli návštěvě třeba zubaře nebo jiné aktivitě. To je nemyslitelné! Středeční poledne patří mně a dětem, ať se děje co se děje!”
Babičky a dědečkové berou svou roli naprosto zodpovědně a pečlivě se na svá čtení připravují. Vybírají si četbu, kterou si předem přečtou, aby je pak před dětmi nic nezaskočilo. Chtějí dětem ze sebe přece předat jen to nejlepší.
Jak s dobrovolníky pracujete?
Klademe vysoký důraz na osobním přístupu ke každému dobrovolníku. Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků, který jsme založili, nám v tomto velice pomáhá. Záleží nám, aby se každý dobrovolník cítil bezpečně a byl naladěn na stejnou notu. Dobrovolníky motivujeme, aby svou prací byli stále nadšeni. Inspirujeme je a vzděláváme. Díky zmíněnému klubu nacházejí mezi sebou nové přátele, což je úžasnou přidanou hodnotou tohoto programu. Věříme, že spokojený dobrovolník předá ze sebe to nejlepší, otevře dveře svým emocím a zároveň nám pomůže šířit myšlenku mezigeneračního dialogu.
A jak je to s druhou stranou, se školkami?
Stejně jako naše dobrovolníky se snažíme podporovat i školská zařízení, aby byla do této mezigenerační otázky ponořena a aby se jejich pohádková babička nebo dědeček stali součástí jejich místní komunity.
Jedná se o skvělé projekty a je škoda, aby byly jen v hlavním městě, šíříte je i dále?
Program Povídej je přenositelný a působíme v celé České republice, není tedy problém, aby se nám mateřská školka, domov pro seniory nebo třeba rodiče ozvali a my umíme poskytnou potřebnou individuální podporu.
U programu Přečti je to obtížnější, zatím pilotně zkoušíme rozšíření do dalších míst, ale je pro nás důležitá kvalita nikoliv kvantita. Vzhledem k našemu zájmu o udržení vysokého standardu péče i mimo naši základnu by rozšíření vyžadovalo spousty koordinačních sil. Proto postupujeme pomalu, ale o to více systematicky. V současné době jednáme s neziskovými organizacemi v regionech např. Olomoucký kraj, Plzeňský o možném rozšíření těchto aktivit. Chceme jak školkám, tak dobrovolníkům poskytovat další návazné služby, což je na dálku zatím obtížené.
Jste důležitými a zkušenými rádci, což je velice potřebná a jistě žádaná služba.
Zájemců o rady máme hodně, a vítáme je, neboť tak můžeme navzájem sdílet dobré i špatné zkušenosti a táhnout za jeden provaz. Občas je to obtížné, ale vnímáme, že je pro nás i naše spolupracovníky důležité být součástí Mezi námi. Jednou za 8 měsíců se potkáváme při zatím neformálních setkáních, kde se nás běžně sejde kolem 80 a společně sdílíme. Na takovémto setkání také vzešla potřeba Značky Mezigeneračně.
K čemu tato značka slouží?
Značka Mezigeneračně je oceněním vynaložené práce a energie pracovníků škol, školek či seniorských zařízení v mezigenerační oblasti. Znamená také prestiž a výjimečnost. Znamená, že daná instituce je součástí jedinečného dlouhodobého projektu, který napomáhá sbližování generací. V roce 2017 byla první školská a seniorská zařízení oceněna značkou Mezigeneračně, kterou udělujeme zařízením, která dlouhodobě a aktivně napomáhají sbližování mezi nejmladšími a nejstaršími generacemi.
Programu „Přečti“ předcházel program „Povídej“, který stále úspěšně funguje.
Ano, začínali jsme s programem Povídej, kdy se potkávají ti, mezi kterými je rozdíl třeba i 80 let. Pravidelně jednou za tři až čtyři týdny dochází paní učitelka s dětmi do nedalekého seniorského zařízení na setkání. Setkání, jak takovýmto aktivitám říkáme, probíhají formou výtvarných nebo kreativních činností, hraní her, sportovních aktivit, výletu nebo čtení seniorů v školce. Aktivity jsou připravovány vždy na míru, v souladu se vzdělávacím programem školky, aktivizačním plánem seniorského zařízení a také s metodickou podporou Mezi námi, o.p.s.
Takovýchto zařízení, které se pravidelně potkávání, jsme podpořili v propojení po celé republice přes 160, je také mnoho dalších, které takovéto mezigenerační aktivity také pořádají. Bude moc rádi, pokud se nám ozvou, abychom se vzájemně mohli inspirovat a sdílet zkušenosti.
Do našich aktivit se může zapojit zástupce jakékoliv generace, který se o nás dozví, naše činnost ho zajímá a má chuť se k nám přidat. Vítáme nové názory, podněty i inspiraci. Vše, co může napomoci k lepšímu naplnění života seniorů, dětí, dospělých v produktivním věku a k jejich vzájemnému respektu a naslouchání. Vítáme každou iniciativu, přímou účast i materiální či finanční podporu ze strany sociálně zodpovědných firem, podnikatelů, skupin či jednotlivců.
Jaká je z vašeho – mezigeneračního – pohledu rodina 21. století?
Toto je opravdu velmi těžká otázka. Ale ve zkratce… dříve žili rodiny pospolu, lidé trávili čas společně na návsi či při společných aktivitách, dnes je doba institucionální, kdy děti tráví čas ve školkách, my v práci či při různorodých aktivitách se stejnou věkovou skupinou. A staří senioři buď v institucích, nebo často sami doma. Také rodiny se často stěhují do velkých měst a prarodiče jsou daleko, a tak není příležitost se potkávat. Ovšem také senioři, babičky a dědečkové dnešních předškoláků jsou lidé, kteří jsou velmi aktivní, buď stále pracují anebo se věnují svým zájmovým aktivitám. Další aspekt je všeobecně k trávení a využití času.
Co považujete za podstatné na Vašich projektech?
Děti, babičky a dědečkové mají možnost se poznat a najít si k sobě navzájem cestu. Společně objevují své rozdílné světy, které se ale liší jen na první pohled.
Právě děti a starší lidé z nás všech nejvíc žijí přítomností, rádi si hrají a váží si projevené pozornosti.
Jak je možné Vás podpořit, zapojit se?
Účastnit se může každý, věříme, že každý má co nabídnout. Stačí zájem o mezigenerační dialog, ať už se jedná o seniora, dítě či rodiče. Důležité je kontaktovat naši organizaci ideálně prostřednictvím mailu info@mezi-nami.cz
Máme zájem rozvinout program Přečti. Pokud by senioři měli zájem o pravidelné čtení ve školkách, budeme moc rádi. Mohou se ozvat na tel.: 603 483 487 nebo napsat na katka@mezi-nami.cz
Dále je pro nás důležité sdílení a podpora na sociálních sítích, které MN využívá. Najde nás na Facebooku, instagramu, youtube i twitteru pod @mezinamiops
Přidejte se k nám, buďte s námi Mezi námi!
Děkuji za rozhovor a přejeme, ať se Vám i nadále v této krásné činnosti daří!
Článek opět vytvořen ve spolupráci s Dobrovolnik.cz
Předchozí článek (nejen) o vzniku a úspěších organizace Mezi námi najdete ZDE.
Vše o Mezi námi najdete ZDE.