Dává mi to smysl – II. část

Autor

O cestě k vysněné práci, která pomáhá druhým, jsme si povídaly minule. Co všechno nabízí sociální podnik 2Fabion, pečující jak o účetnictví, tak o duševní zdraví? Jaká jsou specifika doby kovidové, řešíme nová témata?

Připomínáme první část rozhovoru, komu utekla, jistě stojí za přečtení:

Dává mi to smysl – I. část

Kdo k vám může přijít a s jakými problémy?

V části psychoterapeutické může přijít dospělák, dítě nebo celá rodina, vlastně kdokoliv, kdo má trápení, které už nedokáže sám vyřešit. Pomáhám hledat cestu v různých životních situacích. U dospělých to bývají potíže v práci, stavy po rozchodu nebo rozvodu, při závažném onemocnění, úmrtí někoho blízkého apod. U dětí vlastně velmi podobně, jen místo práce řešíme školu, kamarády a tak.

Co aktuální témata tzv. doby kovidové?

V době kovidové přicházela řada nových témat souvisejících právě s touto dobou. Začalo mě potřebovat mnohem více dětí, než bylo dřív běžné. To bylo dost smutné, ale zase když se nám dařilo najít způsoby, jak se dětem bude líp dařit, trochu se to vyrovnávalo. I dospěláci to měli v kovidové době těžké, ale ti přicházeli s těmito tématy méně.

Kdykoliv mám podobnou otázku, vybaví se mi jeden moc fajn dvanáctiletý kluk, kterého přivedla mladá, vylekaná maminka. Chlapec se učil nedýchat. Ano přesně tak. Učil se nedýchat, aby do něj nevletěl koviďák, aby pak kvůli němu neumřela babička, která s nimi bydlela v domě a která s ním byla doma, když měl online školu. Bál se, že babička kvůli němu umře, protože v televizi říkali, že umírají staří lidé a to jeho babička prý byla. Nedýchal ani při vyučování, tak se na to vlastně přišlo, paní učitelka se na něj zlobila, že nikdy neodpoví na její otázky, i když dříve všechno vždy věděl. Tak dostal poznámku a musel s pravdou ven. A pak už byli s maminkou u mě v konzultovně. Stačilo pár konzultací, najít jeho vnitřní svaly a bylo hotovo. Věřím, že se jemu a jeho celé rodině daří dobře.

Takových a podobných příběhů je poměrně hodně, mladí lidé, kteří se sebepoškozují, dospěláci, kterým někdo zemřel a nevědí, jak to oni sami mají přežít, lidé, kteří onemocněli rakovinou a mají už jen omezený čas, ale i lidé, kteří přemýšlí o změně práce, mají komplikované vztahy v rodině, přemýšlí, zda zůstat se svým životním partnerem, mají úzkosti, které je limitují v běžném žití, práci …

Co druhá část podniku, ta „papírová“?

Kolegyně účetní mají na starosti firmy i podnikatele OSVČ, plátce i neplátce DPH, neziskovky a na začátku roku i jednotlivce zaměstnance pro přípravu podkladů k daňovým přiznáním. Účtujeme kromě jiného restaurace, stavební firmy, kominíka, sportovní klub, kadeřnici, spisovatele. Účtujeme i jedné kolegyni, majitelce sociálního podniku, který se zabývá šitím na zakázku.

Kromě běžného účtování jsme pomáhali v kovidové době se zařizováním dotací a kompenzací. To jsou činnosti sice okrajové, ale moje nezisková minulost byla užitečná mimo jiné v tom, že umím psát žádosti o dotace a granty. To je další služba, kterou můžeme nabídnout. Dotace umíme nejen pomoci získat, celý projekt administrovat věcně i finančně, následně i správně zaúčtovat, aby projektové kontroly dopadly na jedničku.

V účetnictví je to nejen běžné finanční účetnictví, ale i mzdové účetnictví. Pomáháme s personalistikou jako celkem, pokud to některý zákazník potřebuje, to je vlastně taky jeden z našich bonusů, že jsme schopné nabídnout i poradenství v oblasti zaměstnávání a zákoníku práce.

Jak se k vám klienti nejčastěji dostanou?

Klienti do terapie si nás většinou najdou na webu. Terapeutů a psychologů je stále nedostatek, jsem moc ráda, že náš web funguje a že si pro svou péči vyberou právě mě. Funguje také doporučení od lékařů nebo z neziskovek, které mě osobně znají a vědí, jak pracuju.

Stává se, že nás doporučí někomu známému, kdo naše služby potřebuje. Stejně tak i naopak klient z terapie nás doporučil někomu, kdo hledal účetní. Zákazníky účetnické máme nejčastěji z nějakých doporučení nebo na základě osobních kontaktů, několik firem jsme ale získali i oslovením na základě jejich poptávky a “vyhráli” v poměrně velké konkurenci jejich interní výběrové řízení. Na to jsme pyšné! Dvě firmy nás našli tak, že chodí denně kolem naší kanceláře, mají to k nám blízko s doklady.

Děkuji za rozhovor i za Vaši práci, ať se daří Vám i Vašim klientům!

https://www.2fabion.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *