Dovolená v pohybu

Autor

Balíte zavazadla na dovolenkový výjezd a přitom se vám hlavou honí panika a obavy, že vinou odlišného denního režimu přiberete? Těšíte se na jídelníček exotických zemí, na v klidu vychutnané kávičky se zákusky, ale už jen při té představě pociťujete vlnu výčitek? Co vám dalo odříkání, než jste docílili plochého břicha, vypracovaných bicepsů, než si vaše nohy navykly uběhnout v kuse několik kilometrů a teď se má všechno zhatit? Nebojte se, také o dovolené budete mít spoustu možností pohybovat se. Pokud o to skutečně stojíte, prožijete dovolenou v pohybu.

Na pohybu si lze poměrně rychle vypěstovat závislost. Kromě toho, že si během nějaké doby utužíte fyzičku a zpevníte svalstvo, máte zajištěn každodenní přísun hormonů štěstí.

Nestyďte se

Na dovolené se vám naskytne jedinečná příležitost odhodit stud za hlavu. Žádné všudypřítomné pohledy zvědavých sousedů nebo nepřejících kolegyň z práce. Žádné vlnění záclonou, které by vás mohlo zviklat nebo znervóznět. Tady jste sami za sebe, jako jeden z mnoha rekreantů. Není důvod stydět se za propocené triko nebo za to, že se brzy zadýcháte. Ideální příležitost naordinovat si pohyb do života, udělat tlustou čáru za tím lenochem, jenž se bál odhodlat, vymlouval se a přece tolik chtěl. Je příležitost k realizaci snů a přání.

Procházky

Chůze je nejpřirozenější způsob pohybové aktivity. Ať už se budete procházet po písčité pláži nebo oblázkové, ať už budete zdolávat horské hřbety nebo lesní cestičky, snažte se vnímat vše, co míjíte, nasávejte čerstvý vzduch, kochejte se. Zážitky na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud budete chtít zapojit i horní polovinu těla, především horní končetiny, přibalte si na dovolenou teleskopické hůlky.

Běh

Máte-li chuť a dostatek energie, běhejte. Běh po pláži je velice přirozený a nijak ojedinělý jev. Jen se rozhlédněte. Běhají všichni. Na věku, váhové kategorii ani jiných parametrech nezáleží. Jde jen o to najít odhodlání, nazout si dobrou obuv a odstartovat. Když se vám povede dobrý start, doběhnete kamkoliv. A podle nejnovějších průzkumů si prodloužíte i život.

Plavání

Plavání je ohromně zdravé. Nezatěžuje klouby, posiluje srdečně cévní systém a může se při něm spálit i kdejaká kalorie. Pokud se chcete ve vodě rozhýbat v rytmu svižné hudby a pod odborným vedením, zapište se do kurzu aquaaerobicu, který mnohé cestovní kanceláře nabízejí jako součást rekreace. Zažijete při něm i spoustu legrace a možná i poznáte nové přátele. Zjistíte, jak snadno lze získat lepší fyzičku a vypustit trable k vodě.

Veslování

Ať už na kanoe, kajaku nebo jakékoliv loďce, při veslování dostane zabrat horní polovina těla. Po aktivní části nezapomínejte tělo správně protahovat. Kromě zpevnění svalů paží, zad a prsou můžete po určité době očekávat i vytvarování štíhlého pasu.

Cyklistika

S cyklistikou lze začít naprosto kdykoliv. Do formy se dostanete poměrně brzy. Na dovolenou můžete na kole už přijet nebo si kolo půjčit v jedné z mnoha cyklopůjčoven. Podle toho, do jakého terénu na kole zamýšlíte jezdit, zvolíte druh kola. Cyklistika působí blahodárně na srdečně cévní systém, kondičku i metabolické procesy. Nezapomeňte chrániče a především přílbu.

Hry

Aby nebyla dovolenka jen dřina, nezapomeňte si hrát. Nemusíte mít malé děti, a přesto si užijete spoustu legrace při hře na pykanou, při stopované, stavění hradu z písku nebo plážovém volejbalu. Pokud máte kolem sebe partu milých lidí, není co řešit. I smích posiluje břišní svalstvo.

Nezapomínáte se o dovolené hýbat? Jaké pohybové aktivity jste zahrnuli do vašeho letního režimu?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *