Je spousta chyb, kterých se začínající cvičící dopouští

Krása a zdraví spolu úzce souvisejí, stejně jako přiměřený pohyb. Dnes se bavíme znovu s Ladislavem Zeithamlem, na téma sportu. Dočtete se, jaká omezení pro sport vyplývají ze zdravotního stavu, jak bychom měli začínat (toto lze aplikovat na všechny jedince, zdravé, nemocné, obézní). Důležité je, abyste sebrali odvahu a začali řešit problém s lidmi, kterým můžete důvěřovat. Osobně jsem si minulý rok docela zavařila, když jsem důvěřovala dvacetiletému trenérovi, který mi sestavit nepřiměřený trénink s ohledem na zdravotní stav. Proto bych ráda všechny vyzvala, nechejte si pomoci, nestyďte se, postupujte pomaličku a s radostí. Naslouchejte sami sobě a těm, co umí rozpoznat vaše zdravotní limity.

Jak zařadit sport do našeho života tak, abychom to necítili jako povinnost? Jak začít po dlouhé nemoci znovu?

Sport, nebo pohyb všeobecně, by měl vycházet z nás, nebrat „to“ jako povinnost. Sport i pohyb je o zábavě. Jděte do toho s přáteli a užijte si to! Po dlouhodobé nemoci je potřeba vše napřed prokonzultovat s Vaším lékařem, fyzioterapeutem nebo fundovaným osobním trenérem.

Sportovat sám nebo se motivovat společnou aktivitou?

Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne – proto je dobré se pohybu věnovat s kamarádkou nebo kamarádem Vzájemná motivace opravdu funguje.

Co by nás mohlo odradit?

Odradit nás může jen naše pohodlnost a zažitý stereotyp!

Jaké jsou nejčastější chyby, když začínáme sportovat?

Je spousta chyb, kterých se začínající cvičící dopouští. Na první dvě úrovně, bych však postavil přeceňování vlastních sil a velké očekávání. Nic nejde hned a během 14 dnů nikdo nebude mít postavu jako Angelina Jolie nebo Brad Pitt. Spalování tuků, zpevnění těla, znovuzískání kondice, je dlouhodobý proces. Nic nejde hned, proto je potřeba si zvolit zcela reálný cíl, sportu se věnovat pravidelně min. 3x týdně. Pokud chceme hubnout a týdně se nám povede dát „dolů“ např. 0,5 – 1kg, odměňte se – třeba si kupte nějakou maličkost, nebo si klidně dejte malou zmrzlinu, tím metabolizmus spíše podpoříme a další „hubnutí“ půjde snáz. Pokud to pracovní vytížení nebo zdravotní potíže nedovolují, pro získání kondice stačí deset minut rychlejší chůze denně apod.

Všude se doporučuje chůze a chození do schodů, někteří lidé jsou ale geneticky nastavení na „běh za mamutem“. Kolik hodin týdně musí vyvinout člověk s pomalým metabolismem, případně metabolickou poruchou?

V dnešní době bych spíše doporučil běh za tramvají, mamuta bychom hledali velmi těžce a v muzeu je velmi statický. Otázka pomalého metabolizmu je směřována spíše na výživového poradce, ale co z vlastní zkušenosti mohu doporučit, je dělená strava. Nemyslím teď ty, které jsou reklamovány a propagovány jako kytičky, zvířátka anebo také dělená strava podle barev /dnes vše žluté, zítra vše zelené – nesmysl/. Pro člověka s pomalým metabolizmem bych doporučil dělenou stranu, kterou mu vytvoří přímo výživový poradce, dle jeho energetických příjmů a výdajů, druhu zaměstnání a samozřejmě s velkým důrazem na zdraví klienta. Zase doporučuji věnovat pohybu 3x týdně cca 50 – 60 minut, nebo denně alespoň deset minut. Pokud už máme v ruce dietní doporučení pro podporu metabolizmu, je dobré alespoň 1x týdně tzv. zhřešit. Dát si třeba zmrzlinu, kousek čokolády a podobně, tím se metabolizmus „nakopne“ a začne pracovat tak, jak by měl.

Je plavání nebo aqua aerobik skutečně dobrou volbou pro lidi s nadváhou?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že nadváha u osob všech věkových kategorií zatěžuje kloubní aparát, proto pohybem ve vodě eliminujeme opotřebení kloubů a případné zranění. Pro obézního člověka je pohyb velmi důležitý, proto plavání i aqua aerobic jsou velmi dobrou pohybovou aktivitou.

Jaká je tepová frekvence, při které se spalují tuky? Kdy poznáme, že už „jedeme na cukry“ i bez měření?

Spalování tuků probíhá při dlouhodobém cvičení, nelze tedy očekávat, že za deset minut denně zhubneme, tím podpoříme svoji fyzičku, nikoli spalování tuků. Pro spalování tuků je pro ženy doporučeno držet tepovou frekvenci dle malého vzorečku: 226 mínus věk ženy krát 0, 6 – pro dívku v 15ti letech by tedy optimální tep. Frekvence pro spalování tuků byla: (226 -15) x 0, 6 což je 126, 6 tepů za minutu. Pro muže je to 220 mínus věk muže krát 0, 6 – pro muže ve věku 30ti let je to (220 – 30) x 0,6, což je 114 tepů za minutu. Cvičební jednotka by měla být delší než 45 minut, protože teprve po 45ti minutách dochází ke spalovaní tuků v těle, do té doby je to z 99% kardio trénink, který je ale také důležitý. Pokud běháme, jezdíme na kole nebo se „trápíme“ ve fitness centru na různých přístrojích, je tu jedna rada – pokud nelze tepovou frekvenci měřit, je dobrým ukazatelem to, že v průběhu cvičební jednotky by měl mít klient možnost normálně komunikovat, bez většího zadýchání nebo lapání po vzduchu.

Proč je vhodné investovat do osobního trenéra? Za jak dlouho nás naučí obsluhovat přístroje ve fitness klubu?

Pro člověka, který nikdy nesportoval, je osobní trenér nutností – minimálně do doby, než si osvojíte správné návyky pohybu cvičení ve fitness. V první řadě jde o to, NEUBLÍŽIT SI!. Od toho je tady osobní trenér, který by měl mít patřičné vzdělání, aby Vám neublížil on sám.

Jak poznáme dobrého trenéra?

Kvalifikovaný trenér by měl mít patřičné vzdělání pro sestavení tréninku dle potřeb klienta, s přihlédnutím k jeho zdravotnímu stavu. Dříve platilo, kdo má v ruce certifikát, je kvalifikovaný pro svoji práci. V dnešní době už tomu tak není. Patřičné vzdělání osobního trenéra lze ověřit na Českém registru fitness profesionálů. Zde najdete verifikované diplomy od školících center, u kterých osobní trenér, fitness trenér či cvičitel skupinových lekcí školení absolvoval a tím je zajištěna určitá garance poskytovaných služeb osobních trenérů.

Je vhodné si nechat udělat rozbor krve, poradit se s odborníkem o tom, jaké vitamíny, minerály nám chybí nebo se máme řídit svými „chutěmi“? Nemyslím chuť na pivo nebo pečenou husu, ale třeba špenát, brambory, rýže, atd.

Zdraví máme jen jedno, proto naprosto schvaluji a doporučuji jedenkrát za rok zajít k lékaři na preventivní prohlídku. Pro běžného člověka stačí odběr krve jednou ročně. Pokud máte pocit, že Vám nějaké vitamíny chybí, doporučuji doplnit vitamíny zeleninou nebo ovocem, než sahat po vitamínových medikamentech. Naše tělo je jako jeden stroj, který si sám řekne, co nám chybí. Pokud jsme však dlouhodobě unaveni nebo ve stresu, je vyhledání lékaře, nebo výživového poradce nutností.

Mám trénink, sleduji vitamíny, jídelníček, jak poznám, že je čas pro změnu tréninkového plánu?

Trenér by měl sám měnit Váš tréninkový plán. Pokud cvičíte sami, bez trenéra, většinou se obměna tréninkového plánu provádí cca po třech měsících. Pokud si svůj tréninkový plán napíšete sami, je dobré vše prokonzultovat s oprávněnou osobou, zda je potřeba nějaké úpravy, nebo zda je nový tréninkový plán v pořádku.

Jak upozornit trenéra, že navržený trénink nám nevyhovuje, resp. některá část? Je to důvod pro změnu nebo jde o „odpor těla“ a časem se to změní?

Zásadou je, že trénink není mučení, ale je to radost. Proto, pokud Vám nějaká část tréninku nevyhovuje, nebojte se vše s trenérem probrat, trenér by měl umět i naslouchat a případné „nevhodné“ cviky nahradit jinými.

Je rozdíl mezi cvičením s průměrně zdravým jedincem, který nepřestal být nikdy aktivní a člověkem po delší nemoci? Jak například trenér zohledňuje kardiaky, astmatiky nebo obézní klienty? Jinými slovy, může zdravý trenér chápat člověka, který musí „skákat“ s jedním a více „baťohy“? 

V současné době je trendem Body and Mind a tímto směrem by měl jít i Váš osobní trenér. Nejde o boule svalů na těle, ale jde o funkčnost svalů a těla – tedy o funkční trénink ve spojení Body and Mind. Je velký rozdíl, zda cvičíme se zdravým jedincem, nebo s člověkem s jakýmkoli zdravotním omezením. Pro člověka se zdravotním omezením, jako je např. kardiak, astmatik nebo velmi obézní člověk, bych doporučil návštěvu fyzioterapeuta, který klientovi ve spojení s trenérem vybere vhodné zatížení pro to, abychom byli zdravější a čilejší. Proto je například vhodné navštěvovat hodiny jógy, Pilates, dechová cvičení a podobně. Trenér by NIKDY neměl doporučit klientovi, s jakýmkoli zdravotním omezením, navštěvovat hodiny aerobiku, nebo Zumby. I když je Zumba módní, není zrovna nevhodnější! Jak říká jeden můj kamarád – fyzioterapeuti si mnou ruce .

Děkujeme za rozhovor

Další informace zde:
www.ceskosehybe.cz
www.ceskakomorafitness.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *