Strollering®

Autor

Paní Edita Berková je zakladatelka STROLLERINGU®, mladá, sympatická, akční a sportovně založená maminka. Pojďte se přesvědčit o tom, že sportovat lze už s opravdu maličkými miminky a kromě sportu se můžete i úžasně odreagovat a třeba se i seznámit. Jestli vás náš rozhovor zaujme, přijměte pozvánku k celorepublikovému závodu kočárků. Připravit se, pozor, začínáme…

Co je STROLLERING®?

Strollering® je nový soubor fitness programů pod širým nebem pro maminky (tatínky) s dětmi, pro maminky s kočárky, které mají chuť spojit pravidelné procházky s pořádným „dát si do těla“ (úsměv) s celkovým zpevněním těla za přítomnosti svých dětí, bez nutnosti hlídání, na čerstvém vzduchu a v týmu dalších akčních maminek.

Základ našich lekcí tvoří sportovní chůze s kočárkem, jež je odborníky považována za nejzdravější a jeden z nejúčinnějších kardio sportů vůbec. Po celou dobu lekce uplatňujeme principy Pilatesovy metody a učíme maminky správné techniky jednotlivých cviků tak, aby si mohly doma nebo venku samy cvičit. Posilujeme přímo při chůzi, u kočárků, u laviček, u stromů apod.

Představte nám samu sebe, jste autorka STROLLERINGU®, kde se vzal nápad, inspirace, jaké byly začátky a reakce okolí?

Jmenuji se Edita, mám VŠ učitelství se zaměřením tělesná a dramatická výchova. Několik let jsem žila v zahraničí. Mám dvouletou dceru Ellu a nápad Strolleringu® se mi v hlavě zrodil již během šestinedělí. Měsíc před porodem jsem přestala pracovat. Byla jsem zvyklá na šrumec, organizování a práci v týmu. Najednou jsem však byla s Ellou každý den sama. Na pravidelných procházkách v parku jsem si začala cvičit, abych si alespoň trošku vykompenzovala ten šok z každodenního bytí doma. Během jedné procházky mě napadlo, že by to takto mohlo mít více maminek, mrkla jsem na svůj kočárek, v angličtině stroller a jen jsem si přidala naší oblíbenou „ingovou“ formu (jako např. spinning, jogging apod.) Zavolala jsem své mamince, co ona na to, a ta mi řekla jako vždycky: „Jdi do toho!“ a už to jelo… (smích)

Rok trvaly přípravy webu, podnikatelského záměru apod. a od jara 2011 se Strollering® rozjel reálně. Původně pouze v pražské Stromovce, nyní již na 10 místech ČR a na další města se těšíme po březnovém školení.

 

Je zapotřebí speciální kočárek nebo lze STROLLERING® provozovat i s běžným kočárkem?

Žádný speciální kočárek není zapotřebí. Sportovní chůze je možná s jakýmkoli typem kočárku. Dokonce je možné přijít i bez kočárku – například maminky, které mají již děti na odrážedlech apod. Strollering® je hlavně o využití každé lekce k největšímu prospěchu každé maminky, a tak i každého děťátka, neboť děti se při našich lekcích rozhodně nenudí .

Kde cvičíte – venku nebo v uzavřené hale, doma?

Původně jsem si myslela, že během zimy budeme pouze pod střechou, ale jak se ukázalo, v zimě jde cvičit i venku. Je to zkrátka podstata Strolleringu® – spojit pravidelné procházky s cíleným workoutem. Když během léta prší jako z konve, lekce se ruší a stejně je to i během zimy. Všechny maminky si na lekce nosí oblečení na převlečení a děti jsou buď zachumlané v zavinovačkách a blahodárně během lekcí spinkají a nebo ti větší, jako malí tučňáci, kolem nás pobíhají a snaží se jednotlivé cviky napodobit. My jim u toho občas zazpíváme, občas cvičíme přímo s dětmi v náručí, a tak se nikdo z nás rozhodně nenudí.

Lze při tomto cvičení zhubnout?

Rozhodně , ale vše je samozřejmě o komplexním přístupu k vlastnímu tělu a starání se o něj. Stejně jako u jiných sportů. Pokud se po cvičení, na které budete chodit 1x denně nacpete k prasknutí, ničemu nepomůžete, ale to jsou obecně známé věci. Od června máme pro maminky připravené určité bonusy, ale je to ještě takové naše malé tajemství…

Co s sebou na první lekci?

Podložku na cvičení (karimatky se maminkám většinou do kočárků nevejdou, výborně však slouží přebalovací podložky), pohodlnou a sportovní obuv, to samé platí i o oblečení (doporučujeme i náhradní tričko). Dostatek vody a je dobré mít pro děti i nějaké hračky, ale to už je na každé mamince. Když cvičíme na místě, většinou s maminkami připravíme takový bleskový piknik – každá z nás vyndá krabičku s překvapením: jablíčka, křupínky, rozinky apod. Děti baští, pozorují a my cvičíme.

 

Jak dlouho trvá jedna lekce?

Jedna lekce trvá 60min. V zimně venku 45 – 55min, podle počasí.

Kde vás najdeme?

V Praze cvičíme již na čtyřech místech: Praha-Stromovka, Roztoky u Prahy, Měšice a Ďáblice. Dále si Strollering® můžete užít v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Plzni, Olomouci, Litvínově a dalších městech. Podrobnou mapu se všemi lokalitami najdete na našich webových stránkách www.strollering.cz.

Jak reagují na cvičení maminek miminka?

Pozitivně . Je bezva, když je nás třeba skupina 8 – 10 maminek a kočárků. Takové seskupení má zkrátka určitou sílu a energii.

Kdy a kde se uskuteční celorepublikové závody kočárků? Jak dlouhá trať se chystá? Jaké kategorie (pro koho) se připravují?

Celorepublikové závody kočárků, první oficiální závod tohoto druhu, se uskuteční v neděli 18.3.2012 od 15h na přibližně 15 místech ČR. Celá akce je hlavně o zábavě, přivítání jara a sportem nabitém odpoledni pro celou rodinu. Vyzýváme tak tedy nejen všechny maminky a tatínky s kočárky, ale i akční babičky, dědečky, strýčky a tetičky.

Trať bude přibližně 100 – 150 kroků (úsměv) dlouhá. Každá organizátorka si jí upraví dle vlastních podmínek v daném místě bydliště. Bude se jednat výhradně o sportovní chůzi s kočárkem, tzn. že opravdu není čeho se bát, ale naopak si celou akci pořádně užít.

Máme tři hlavní kategorie:

  • závody ve sportovní chůzi s kočárkem pro maminky
  • závody ve sportovní chůzi s kočárkem pro tatínky
  • závody ve sportovní chůzi s kočárkem pro celou rodinu

Tyto tři hlavní kategorie budou doplněny i dalšími závody a soutěžemi jak pro děti, tak pro dospělé.

Jsem nadšená, kolik lidí se již do celé akce zapojilo. Považuji to, vzhledem k tomu, že je to náš první rok, za obrovský úspěch a z celého srdce bych ráda poděkovala všem lektorkám a ostatním akčním maminkám a organizacím, které se na přípravách a celé realizaci podílejí. Být obklopena tak úžasnými lidmi je fantastické. Držte nám palce!

 

Co, kromě STROLLERINGU®, Vás ještě baví?

Jééé, mě baví věcí ! Jsem blázen do lyží a prkna. V létě miluji volejbal a jízdu na koni, ke které bych se moc ráda každoročně pravidelně vracela. Nejméně jednou týdně si dopřeji nějakou taneční hodinu. Jinak hory, hory, hory – jak v zimě, tak v létě. A nejúžasnější je, když toto všechno můžu sdílet s Ellou a mým partnerem.

Moc děkuji za možnost představit Strollering® Vašim čtenářům a všem bych moc ráda popřála co nejpohodovější rok 2012.

Edito, děkuji za milý rozhovor. Přeji si, aby akčních rodičů nadále přibývalo.

Zajímavé odkazy:
www.strollering.cz
www.facebook.com/STROLLERING

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na