Rostliny proti nachlazení

Autor

Tohle rozkývané počasí, kdy je chvilku sluníčko, chvilku studený vítr, teploty jsou kolem nuly a žádné extra mrazy, jež by bacily pořádně potrápily, jsou ideální živnou půdou pro chřipky a nachlazení. Jasně, že lékárny jsou plné nejrůznějších prostředků, které vám v boji proti těmto chorobám pomohou, ale někdy tam ani nemusíte. Stačí se porozhlédnout v přírodě a využít recepty, které pomáhaly už našim babičkám, starým indiánským kmenům nebo jsou zakotveny v prastaré čínské medicíně.

Rýmovník alias mexický eukalypt

Je pokojovka, které se daří na parapetech s dostatkem světla. Má ráda hlinitopísčitou půdu a mírnou zálivku. Je vcelku nenáročná a pokud ji budete pravidelně zaštipovat, tím bohatší bude její růst. Přes léto ji můžete umístit i ven, ovšem ne na přímé sluneční světlo. Nemá ráda přemokřený substrát a nejlépe je zalévat ji do misky. Množit ji můžete na jaře řízky, které zakoření ve vodě.

Účinky: Listy mají pronikavou vůni a jejich silice uvolňují horní cesty dýchací a pomáhá i při astmatických potížích. Je antiseptický a výluh z něho se používá na drobné rány či popáleniny. Vhodný je také pro lidi s vysokým tlakem a cholesterolem. Jeho vůně zahání otravný hmyz jako jsou komáři a mouchy. Pokud si pár usušených listů dáte do šatníku, nepůjdou vám tam moli.

Použití: Pár čerstvých lístků zalijte horkou vodou a nechte cca 10 minut louhovat. Poté lístky vyjměte a oslaďte medem. Při rýmě, rozžmoulejte několik listů v ruce a inhalujte takto uvolněné aromatické látky.

Heřmánek pravý

Heřmánek je jednoletá bylina, která dorůstá výšky až k 50ti centimetrům. Je možné ho vysévat na jaře (březen až duben), ale větší výnosy vám dá podzimní výsev (srpen až září). Heřmánek vysejte na závětrné místo do vlhké, dobře prohnojené (nejlépe kompostem) zeminy. Zvlášť v teplých dnech nazapomínejte na zálivku, heřmánek má rád vlhký substrát. Nemá rád plevel, proto záhony udržujte neustále čisté. Sbírají se květy, které se ihned prudce suší.

Účinky: Jeho nejznámější předností jsou protizánětlivé účinky. Odvar z něho se tak používá při léčbě nejrůznějších kožních projevů od hojení ran, přes záněty pohlavních orgánů a dutiny ústní až po alergické reakce, zmírňuje svědění. Má příznivý vliv při zažívacích potížích a uvolňuje křeče. Podporuje pocení a pomáhá při léčbě infekčních onemocnění dýchacích cest. Vyhýbat by se mu měli lidé s alergií na ambrózii.

Použití: 2 až 3 lžičky sušených květů zalijte horkou vodou a nechte louhovat, cca po 10 slijte a oslaďte medem. S heřmánkem to nepřehánějte, můžete se jím i předávkovat. Ideální dávkou jsou max. dva hrnky denně.

Tymián obecný

Tymián je nízký vytrvalý polokeř. Předpěstujte si jej ve výsevních miskách v době od března do dubna. Později můžete udělat výsev i přímo na záhon pod sklo. Potřebuje teplé a slunečné místo. Stejně jako oregano, lákají jeho květy spoustu motýlů. Aby měl správnou chuť a aroma, sklízejte ho za plného slunce, nejlépe okolo poledne při teplotách do 35°C. Pro sušení stříhejte snítky před vykvetením a sušte v tmavé skříni.

Účinky: Tymián je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Používá se nejen při zánětech dýchacích cest a trávicího ústrojí, ale také při angíně, astmatu, bronchitidě a všech druzích kašle, usnadňuje vykašlávání. Příznivě působí proti křečím a zánětech zažívacího traktu. Tělu dodává železo a má tak vliv na podporu tvorby červených krvinek. Není vhodný při onemocněních srdce, při akutním zánětu střev a vyhýbat by se mu měly i těhotné.

Použití: Lžíci sušených lístků tymiánu vsypte do 3 hrnků horké vody a nechte cca 10 minut louhovat. Poté sceďte, oslaďte medem a upíjejte na zklidnění kašle.

Divizna velkokvětá

Divizně se daří všude na kamenitých, suchých a teplých místech. Z přízemní růžice velkých listů vyrůstá ve druhém roce silná a vysoká lodyha s květy. Květy sbíráme od července až do září.

Účinky: Vysoký obsah blahodárných silic je zvlášť účinný při léčbě bronchitidy, při zánětu průdušek, kašli a rýmě. Uvolňuje hleny a podporuje vykašlávání. Má také blahodárný účinek na slezinu a játra a při léčbě revmatů. Pomáhá při nerologických problémech, nespavosti a bolestech hlavy.

Použití: 2 lžičky sušených květů divizny zalijte čtvrtlitráčkem horké vody a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte, můžete přisladit medem. Tento čaj pijte až třikrát denně na zklidnění průdušek.

Bez černý

Je vytrvalý keř, kterému se daří téměř všude. Využívají se jeho květy, které se sbírají začátkem léta. Dají se z nich dělat sirupy, ale i med. Sušené květy se používají na čaj. Na začátku podzimu se také sbírají plody, které se také suší nebo se z nich dají dělat šťávy a dokonce i víno.

Účinky: Květy působí močopudně a jsou vhodné pro čištění organismu, při potížích ledvin a zánětech močových cest. Podporuje vykašlávání a pocení, proto je zvlášť vhodný při nachlazeních, chřipkách a nemocech dolních cest dýchacích.Využívá se také při zažívacích potížích, při nechutenství, nevolnosti, plynatosti či zácpách.

Použití: 3 lžičky usušených květů vsypte do čtvrtlitráčku horké vody. Nechte cca 10 minut louhovat, poté sceďte, oslaďte medem a upíjejte v ranné fázi chřipky.

Zázvor pravý

Je to vytrvalá rostlina dorůstající až metrové výšky s žlutofialkovými květy. Potřebuje k růstu stabilní, spíše vyšší teplotu neklesající pod 20°C a také denní zálivku do misky. Zázvor si můžete vypěstovat jako pokojovou rostlinu z neseschlého oddenku, na kterém jsou vidět pupeny. Do květináče se směsí substrátu a rašeliny položte oddenek pupeny nahoru a dosypte substrát tak, aby jste ho zakryly. Postavte ho na slunné stanoviště, kde vám po pár týdnech vyklíčí. Poté ho přeneste na stinné místo, protože nemá rád přímé sluneční paprsky. Jakmile začne schnout, je čas ke sklizni. Vyjměte ho, část oddenku si nechte na konzumaci a zbytek opět zasaďte a tak stále dokola.

Účinky: Má nezastupitelné místo v čínské medicíně. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Používá se při prevenci i léčbě chřipky a nachlazení. Zmírňuje bolesti hlavy. Podporuje pocení. Má příznivý vliv na zažívání. Podporuje chuť k jídlu a pomáhá při nevolnostech. Číňané věří, že má také afrodisiakální účinky.

Použití: Kousek oddenku zázvor oloupejte, nakrájejte na tenké plátky nebo nastrouhejte, vhoďte do hrnku a zalijte horkou vodou. Nechte cca 10 minut louhovat. Můžete přisladit medem. Nedávejte ho moc nebo bude nápoj hořký a nebude se dát pít. Kolečko zázvoru můžete přidat i do svého oblíbeného čaje jako prevenci.

Třapatka nachová (echinacea)

Na to, jak blahodárná je pro náš organismus, na sebe příliš náročná není. Je to vytrvalá rostlina, která vám v záhoně vydrží několik let a nepotřebuje zvláštní péči. V prvním roce ji v březnu vysejte pod sklo nebo do pařeniště. Semenáčky pak přepíchněte do záhonu do dobře propustné půdy na slunné místo, kde vám v druhém roce vykvete a pak už bude kvést každým rokem. Dobře zvládá i suchá období. K výrobě tinktur se používají jak nať a listy, tak i kořen, na čaje jsou zase vhodné sušené květy.

Účinky: Její největší předností je podpora imunitního systému organismu. Pomáhá při nachlazení a dýchacích obtížích. Má protizánětlivé účinky, které se využívají při zánětech a léčbě nejrůznějších ran, ekzémů či popálenin. Pomáhá při zažívacích potížích, zvlášť u žaludečních vředů a také se užívá při revmatických potížích. Hojně se doporučuje pacientům podstupujícím onkologickou léčbu, protože podporuje tvorbu bílých krvinek.

Použití: Čaj připravíte z 2 až 3 lžiček usušených květů, které zalijete horkou vodou a necháte cca 10 minut louhovat, po scezení můžete přisladit medem. Používejte jako prevenci a v ranných stádiích chřipky. Období, po které echinaceu užíváte by nemělo být delší než 7 až 8 týdnů, poté si dejte cca měsíc pauzu a opět můžete začít s preventivní kúrou.

A čím se léčíte vy? Přidejte své tipy a zkušenosti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *