Solná jeskyně Solenka

Autor

Solné jeskyně jsou oblíbené již několik let. A zdá se, že to nebyla jen módní záležitost, ale že si je návštěvníci oblíbili natolik, že hned tak neupadnou v zapomnění jako mnohé jiné „trendy“. Se synem jsme do jeskyně chodili odmalička, takže vlivy vnímáme již třetím rokem. Co o jeskyni říká její provozovatelka paní Ivana Čubrová, a jak to cítíme my, tentokrát doslova „na vlastní kůži“?

Jak dlouho již solnou jeskyni provozujete?

Solnou jeskyni Solenka provozujeme třetím rokem a musím říct, že chvíli trvalo, než vešla do povědomí Kladeňáků. Ti byli zvyklí, že na Kladně je jen jedna solná jeskyně, a to v centru. Ještě dnes se občas stane, že se nám telefonicky objedná klient, který k nám nedorazí, ale uplatňuje svoji rezervaci v centru.

Máte spíše stálou klientelu, nebo se zájemci mění?

Co se týče klientely, máme spíše stálou. Lidé se k nám vracejí a my doufáme, že rádi.

Je nějaké období, kdy chodí lidé více nebo méně?

Při zahájení provozu solné jeskyně nás nenapadlo, že návštěvnost bude výrazně ovlivněna ročním obdobím. Je to ovšem logické, do solné jeskyně lidé chodí především v obdobích ohrožení chřipkou, respiračními onemocněními a v obdobích alergií, zvláště pylových. Největší návštěvnost tedy zaznamenáváme od září do května. Červen a měsíce letních prázdnin jsou co do návštěvnosti slabší.

Čím je solná jeskyně prospěšná?

Pobyt v solné jeskyni může pomoci při mnohých zdravotních obtížích. Jedná se o problémy dýchacího ústrojí (od zánětů dutin, středouší, hltanu, hrtanu, průdušek po astma) a trávicího traktu, záněty na kůži, stavy stresu, deprese, únavy, chronické únavy. Pomáhá snižovat krevní tlak, urychluje látkovou výměnu, je tedy vhodným doplňkem při snižování váhy a při očistných kúrách. Pobyty v solné jeskyni přispívají k očistě těla a ke zvýšení imunity. Velmi vhodná je solná jeskyně pro klienty se sníženou funkcí štítné žlázy. Jedna návštěva ovšem nestačí, doporučuje se absolvovat 10-12 návštěv a třikrát – čtyřikrát do roka je zopakovat.

Pro koho se solná jeskyně nehodí? Mohou jeskyni navštěvovat děti a těhotné?
Solná jeskyně není vhodná pro každého, zvláště lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy a s onkologickým onemocněním by měli pobyt zde konzultovat se svým lékařem. Naopak zvláště pro děti je velmi vhodná, od šesti měsíců sem chodí běžně. Těhotné by se měly poradit s lékařem, a pokud není jiný problém, je pro ně jeskyně velmi vhodná. Mimo jiné zde do organismu přijmou mnoho jódu, který je nutný pro vývoj mozku miminka.

Jaké další služby kromě klasického pobytu v jeskyni nabízíte?

Kromě běžného pobytu nabízíme v jeskyni cvičení klasické jógy, powerjógu a nově i jógu pro děti. Dále relaxační, regenerační a sportovní masáže.

Nabízíte také nějaké „solné“ produkty ke koupi?

V nabídce k prodeji máme produkty z himálajské soli (elektrické lampy, solné svícny, krystaly a sůl do koupele, solná mýdla), onyxové dárkové předměty, kosmetiku z Mrtvého moře, parfémy a parfémové sety, mýdla a sůl z Mrtvého moře.

Jaké je vybavení jeskyně a odkud pochází ona zmiňovaná sůl?

Naše solná jeskyně je kombinovaná ze čtyř druhů soli. Zdi jsou ze soli z Baltského moře, na zemi je sůl z Baltského moře, z Mrtvého moře a kamenná sůl z Polska. Svítící solné kameny ve zdech a celý solný sloup, to je himálajská sůl z Pákistánu. Strop je tvořen drobnými krápníky z montážní pěny a celý je dvakrát přestříkán roztokem soli z Mrtvého moře. V jeskyni je osm polohovacích lehátek, svítící mlženka, osvětlená dekorační studna o poličky se solnými kameny. Kromě toho zde stojí germicidní lampa pro udržování bakteriologické čistoty a ve stropě jsou vývody klimatizace pro výměnu vzduchu mezi skupinami klientů. Při cvičení jógy, nebo na požádání klienta, se lehátka sklidí a na zem se rozbalí karimatky. Také pro miminka dáváme na zem karimatku a na ni deku.

Děkuji za rozhovor, ať stálých a spokojených zákazníků přibývá a naviděnou!

Solná jeskyně na vlastní kůži

Kůži dělá jeskyně opravdu dobře. Začali jsme chodit do solné jeskyně, která nás prvotně nalákala tím, že sídlí v „naší“ ulici, když bylo Filípkovi několik měsíců. A od té doby chodíme pravidelně. Patříme mezi sezónní návštěvníky, jak naznačovala paní Čurdová v rozhovoru. Chodíme od podzimu do jara téměř pravidelně jednou týdně. Vezmeme si čisté ponožky a prvních pár minut „šlapkáme“ po místnosti, poté si usedneme do lehátek, nebo na zem (podle dětí) a dýcháme, posloucháme zvuky moře, hudbu nebo pohádky. A tak je to 45 minut. Děti mají k dispozici hračky, takže si nejen pohrají jako na písku, ale je pro ně dobré i to, že se soli hodně dotýkají. Ty, co se jí ještě dotýkají příliš (krystalky lákají k ocumlání) je třeba pozorněji hlídat. I když většinou to zkusí za návštěvu jen jednou, protože ta sůl je prostě hodně slaná!

Cítíme, že nám jeskyně dělá dobře. Lépe se nám dýchá, syn alergik (ve spojení s dietou samozřejmě) je bez ekzémů. Neberu jeskyni jako zázračné řešení alergií, ale jako velmi vhodný doplněk k našemu lepšímu „životně-zdravotnímu prostředí“. Navíc od té doby, co si tam Filip sám pohraje, je to opravdový relax. Chodila jsem po konzultaci s lékařem i v těhotenství a od půl roku navštěvujeme solnou jeskyni i s malou Růženkou (může se už od šestinedělí, ale my začali až klasicky na podzim). A s námi jako hlídací doprovod moje maminka. Taková solná parta, jejíž kůži to dělá dobře. A navíc je to před Vánoci dobré místečko, kde nakoupit pár dárečků (od solných drobností po poukázky na pobyt či masáž).

Více fotografií a informací, včetně pohledů lékařů, naleznete na http://www.jeskynesolenka.cz

P.S. Solné jeskyně jsou už téměř v každém městě, tak ji pro vlastní vyzkoušení nedaleko domova najdete jistě i vy. Doporučujeme a přejeme hezký pobyt a nezapomeňte si nechat pustit zvuky moře!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/