Chutě Izraele

Autor

Poprvé se vydáme na jiný kontinent. A je to znát i na chuti. I na barvě. Ve Svaté zemi se jí hodně barevně. Užijí si tu milovníci zeleniny, bezmasého jídla. A spousta koření! Ale pochopíte i že takový banán může ve skutečnosti vypadat a hlavně chutnat úplně jinak, než jsme zvyklí my, kteří ho běžně konzumuje po jeho světovém putování a dozrávání někde ve skladu.

Na ulici se tu běžně můžete skvěle najíst, nejčastější je asi falafel, což jsou smažené kuličky u cizrnové kaše a dávají je do pity (chlebová placka) i s hranolkami, salátem, nakládanou zeleninou, dochuceno omáčkami (např. sezamová tahina). Všude také narazíte na hummus (cizrnová kaše).

Z masa pak kebab, šašlik nebo šavarma. Samozřejmě je na mnoha místech košer, překvapilo mě, že košer může být i Mekáč! Z ryb patří k nejznámějším ryba svatého Petra (tilapia) nebo se jí i pstruh, pilobřih a tuňák. Buď je pečou, grilují nebo dusí, celé nebo i po kouskách.

 

 

 

Koření, to je kapitola sama pro sebe. Jak rozmanitostí, tak vůní a opravdu hojným používáním vás prostě ohromí. Opět lze i zakoupit téměř kdekoliv a v jakémkoliv množství. Včetně například šafránu, ani toho tady není pomálu, ba naopak.  Kurkuma, kari nebo zátar – ten se používá snad denně, kdy se koupí na ulici třeba jen suché pečivo a k němu dostanete právě tohle koření, s olivovým olejem se pak konzumuje. Také se hojně používá jako ochucení hummusu, kuskusu, tvarohu, salátů a většiny dalších pokrmů.

Trhy jsou v těchto oblastech místo, kde seženete všechno. My se podržíme jídla. Rozhodně je tu na výběr. Teplé, studené, syrové, upravené, čerstvé, chutné, voňavé a opět velmi velmi barevné.

 

Sladké dobroty jsou tady opravdu extrémně sladké. Asi znáte dobrotu zvanou baklava, senzační na pohled i jazyk je pečivo konafa – se sirupem a ořechy nebo chalva, jejíž název pochází ze slova hilwe neboli sladký, což potvrzuje moji úvodní větu.

Hodně se jí místní ovoce – čerstvé i kandované. Nejvíce asi citrusy – citrony, pomeranče (třeba roztomilá odrůda jaffa). Ale i již zmíněné banány, někdy až banánky, které jsou také tak sladké a chutné, že skoro nevěříte, že i tohle je banán. 

 

Kde se ještě namlsat:
Chutě Indie
Chutě Pobaltí
Chutě Itálie
Chutě Slovenska
Chutě Řecka

 

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/