Chutě Řecka

Autor

Olivy a olivový olej, bylinky, zelenina, maso a ouzo… Řecká kuchyň je oblíbená už i u nás. Tzatziky, gyros či souvlaki nás lákají k sobě, ale také si už našli cestu až k nám. Samozřejmě ideální je navštívit tavernu!

Oblíbené tzatziky /cacyky/ jsou taková klasika, lze je s kvalitním jogurtem a přísadami udělat i u nás a doprovázet může snad jakékoliv řecké jídlo. Ale báječné jsou i jen tak. Stačí na ně základní suroviny: jogurt, okurka, česnek, olivový olej a směs bylinek. Ideální je například k pokrmům gyros nebo souvlaki. To je něco jako náš špíz, ale je k dostání jak na ulici, tak v restauracích. Malé kousky masa bývají opečené na špejli nebo se podávají na/v pita chlebu.

Velkou dobrotou je také musaka. Toto jídlo lze přiblížit a popsat jako balkánské lasagne. Jde o několikavrstvé jídlo, kde najdeme vrstvy lilku, masa, bešamelu a brambor. Ryby najdete hlavně grilované, od malých po velké, opět obohacené kořením a hlavně bylinkami, ale sami Řekové je kupodivu ke svým nejčastějším pokrmům neřadí.

 

Hodně se pracuje se zeleninou, jak v syrovém stavu (ano, ta rajčata mají prostě chuť!), tak upravenou. Griluje se nebo nakládá v oleji, peče se plněná… Mezi nejtypičtější patří lilek, cuketa, artyčok, dýně nebo papriky. A plnění nejen do paprik zajišťuje samozřejmě feta se svou příjemně slanou tvarohovou chutí. Tento sýr se ze 70% dělá z ovčího a ze 30% z kozího mléka. 

Sladké dobroty jsou opravdu sladké. Aby ne, však se například kuličky či koblížky zvané loukoumades smaží na oleji a namáčejí do medu a skořice. Také baklava, to je další ultrasladká klasika s ořechy, medem a sirupem v několika vrstvách těsta. Vidět je samozřejmě i u sladkého turecký vliv. Včetně kávy, která se často připravuje v džezvě.

K hlavnímu jídlu se často podává víno. Mezi nejčastější patří retsina – většinou bílé víno, do kterého se přidává borovicová pryskyřice, která vínu dodá nezaměnitelnou a specifickou chuť. Z alkoholu jistě na pevnině i ostrovech minimálně přičichnete k ouzu (či méně známému raki), které patří k nejoblíbenějším řeckým pálenkám a řadí mezi anýzovky. Oba destiláty prý mají původ v lihovině zvané tsipouro, kterou vyráběli mniši v klášteře na hoře Athos, a to z hroznů nebo hroznových pokrutin a různě ji dochucovali – zejména anýzem, dnes se používají i jiné bylinky jako třeba fenykl.

Dobrou řeckou chuť!

Kde se ještě namlsat:
Chutě Indie
Chutě Pobaltí
Chutě Itálie
Chutě Slovenska
Chutě Izraele

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/

slot bet 100 perak

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/ sbobet88 https://erty.ee/