Království za krásu

Autor

Taky jste někdy viděli obrázky afrických žen, jež si vytahují krky postupným přidáváním mosazných obručí, až mají krk jako žirafy? Četli jste někdy články o ženské obřízce? Taky jste si říkali, jak jsou tyhle národy primitivní, když si takhle ničí těla? I mně to přijde víc než podivné, stejně jako spousta jiných, nepochopitelných rituálů. Ale pak jsem přemýšlela, že ani západní kultura si s nimi nezadá a v honbě za krásou jsme ochotní ničit si i ta naše „civilizovaná“ těla.

Štíhlá linie

Je krásné být štíhlý, ale ne za každou cenu. Jediné, co je osvědčeným receptem na to, udržet si optimální váhu je kombinace pohybu a vyvážené stravy. I tak nebudeme mít naštěstí všichni stejné míry. Bylo by dost děsivé žít ve světě, kde by se všichni napasovali do jedné velikosti oblečení. My jsme však svou honbu za ideálními mírami povýšili na sport, jak si uhnat co nejvíc nemocí v dostatečně krátkém čase.

Mentální anorexie – představuje absolutní absenci chuti k jídlu. To, co začne jako nenápadné snižování přísunu potravy, může vyrůst do pěkného průšvihu. Je to vlastně nemoc duše, která totálně zdevastuje tělo. Způsobuje například srdeční arytmii, chudokrevnost, močové kameny, snižuje počet bílých krvinek, narušuje menstruační cyklus a snižuje plodnost…, u zvlášť závažných případů vede ke smrti.

Lidé trpící mentální anorexií si vypěstují tak velký odpor k jídlu, který si navíc vnitřně zcela logicky dokážou odůvodnit. Prolomení této nechuti je potom během na dlouhou trať a je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Vzhledem k tomu, že nemocní si většinou nepřipustí, že by měli nějaký problém, musí nastoupit blízcí nemocného a začít jednat. I když osobně si myslím, že okolí by mělo zareagovat daleko dříve, ale asi není vždy snadné tento problém odhalit, protože takto postižení umí svůj problém výborně tajit.

Mentální bulimie – je daleko hůř odhalitelná než anorexie, protože nemocní si jakž takž udržují běžnou váhu. Spočívá v záchvatech nadměrného přejídání a následné úzkosti z neudržení váhy. Takže k následnému „vrácení potravy zpět“ používají dost drastické metody jako vyvolávání zvracení, zneužívání projímadel, diuretik apod. Bulimie vede k řadě zdravotních potíží jako zatěžování srdce a ledvin, osteoporóza, oslabený krevní oběh, hypoglykémie, deprese…

Orthorexie – je chorobná posedlost zdravou stravou. Možná vám připadá, že na tom, že se člověk snaží jíst zdravě, není nic chorobného. Není, ovšem nic se nemá přehánět. Orthorektici jsou tak posedlí zdravým stravováním, že to přechází až do chorobné fáze. Jako jakýkoliv jiný závislý, i oni své droze – zdravé stravě podřídí celý svůj život, postupně ztrácí zájem o práci, rodinu, přátele, koníčky… jediné, co je zajímá je co a v jakém množství smí sníst. Je těžké ukázat orthorektikovi, že má problém, protože on své chování považuje za bohulibé. U některých lidí může tato posedlost vyústit až v orthorektickou anorexii, která vede k podvýživě a někdy i smrti.

Vrásky

Lidé chtěli mít vždy recept na věčné mládí. Hrozíme se pověstí o Čachtické paní, jež se údajně pro udržení krásy koupala v krvi mladých panen. My se sice v krvi nekoupeme, ale to, čím se decimujeme, k tomu mnohdy nemá daleko.

Botox – vyhlazování vrásek pomocí botoxu má v západním světě poměrně velkou oblibu. Troufám si odhadnout, že mnozí z těch, kteří toto ošetření podstoupí, o této látce nemá moc představ, jinak si to neumím vysvětlit. Botulotoxinu se vždy lidé báli a nyní si ho dobrovolně necháváme vpravovat do těla.

Botulotoxin, známý též jako klobásový jed, vytváří bakterie Clostridium botulinum ve zkaženém mase. Konzumace takového masa a tedy botulinu vedla ke smrti, neboť se jedná o jeden z nejhorších jedů na světě. Oběť umírala v agónii, neboť jed napadá dýchací cesty. Odborníci začali před používáním botoxu varovat, neboť jeho podkožní užití může vést také k ochromení dýchacích cest a smrti.

Snědá pleť

Chceme být opálení vždy a používáme k tomu spoustu prostředků. Ne ze všech však naše tělo jásá blahem, zvlášť komerční solária se zastaralou technologií jsou „úžasným“ prostředkem, jak si přivodit zdravotní komplikaci.

Solária – většina solárií pracuje na bázi UVA záření, které proniká hlouběji a kůži nevratně poškozuje. Studie posledních let prokázala, že tato solária zvyšují riziko výskytu rakoviny kůže.

Tak myslím, že navzdory všem technickým vymoženostem, vybojovaným právům a pokroku, stále máme mentálně velmi blízko k tzv. primitivním národům.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/