Každý z nás má spoustu možností pohybu

Autor

Už jste slyšeli o novém programu na podporu pohybu a zdravého životního stylu, Česko se hýbe? Dnes přinášíme rozhovor s Ladislavem Zeithamlem, který tento program řídí. Jak se můžete zapojit, zjistíte z textu. Hezký aktivní den.

Česko se hýbe – myšlenka podobná té „Celé Česko čte dětem“, v obou případech jde o důležitou podporu zdravého vývoje populace naší země. Můžete nám vaši myšlenku představit?

Projekt Česko se hýbe vznikl pod Českým svazem aerobiku, fitness a tance Fisaf.cz loňského roku v únoru. Hlavní myšlenkou projektu je lidem přiblížit pohyb, aniž by bylo potřeba finančních prostředků. K pravidelnému pohybu nepotřebujeme žádné drahé značkové oblečení, drahé členství ve fitness centrech nebo spoustu volného času, což bývá hlavní výmluva, proč se nehýbeme. Možností k pohybu máme všichni dostatek, stačí si to jen uvědomit. Proč vyžívat jezdících schodů nebo výtahů, když lze použít klasické schody. Proč jezdit autem přímo před kancelář, když můžeme nechat auto o dva tři bloky dál a ten kousek můžeme dojít pěšky. Základem nejpřirozenějšího pohybu je chůze. Stačí 10 minut denně, než 2x týdně 1,5h strávených ve fitness.

Kdy a jak může veřejnost využít nabídky zacvičit si při dni otevřených dveří? Kde lidé najdou tyto informace?

Během krátké doby se k našemu projektu Česko se hýbe napojilo více jak 150 subjektů, kteří podporují zdravý životní styl, a nejsou to jen provozovatelé fitness center. Dny otevřených po celé České republice organizujeme 2x ročně a veškeré informace lze najít na našich webových stránkách www.ceskosehybe.cz. Také se snažíme 2x ročně organizovat Den plný pohybu, kde po celý den jsou veškeré aktivity pro návštěvníky zcela ZDARMA. První výkopová akce proběhla v loňském roce na Kladně, kde i přes nepřízeň počasí akci navštívilo více jak dva a půl tisíce návštěvníků. Celou akci natáčela Česká televize a jen přes naše webové stránky tento záznam vidělo více než tři tisíce diváků, přenos v TV sledovalo několik desítek tisíc diváků po celé České republice. V letošním roce se Den plný pohybu bude konat 23. 6. 2012 v Praze.

foto, které je z loňského pobytu v Kalábrii, kde od dětí po seniory bylo zvoleno vhodné „cvičení“

Neustále se mluví o podpoře zdravého života, ale v obchodech jsou k dostání produkty, u kterých je upřednostněno zakonzervování před přínosem pro zdraví. Podporuje Váš program nějak i zdravou stravu?

Strava, potažmo zdravá strava je základem zdravého života. Především jde o pravidelnost přijímání potravy. V dnešní době v obchodech najdete spoustu potravin, které nejsou zrovna zařazeny do zdravé výživy. Je potřeba si uvědomit, jaký energetický příjem přijímáme a jaký vydáváme. Česko se hýbe otevřelo první restauraci v ČR, kde mimo klasická jídla najdete také jídelní lístek Zdravé stravy Česko se hýbe. Jídelní lístek připravil Mgr. Pavel Suchánek, který je odborníkem na zdravou stravu a je přímo napojen na náš projekt. I problematice Zdravé stravy se dočtete na našich webových stránkách.

Nejsou trenérské licence v ČR předražené? Proč někdo, kdo by rád cvičil se starými lidmi musí zaplatit u vybraných certifikovaných partnerů takové sumy. Není tedy zdraví spíše business?

Ano, máte pravdu, trenérské licence nepatří mezi nejlevnější záležitosti. Při výběru školicích center je potřeba zvážit určité parametr a kvalitu školicího centra. V současné době na trhu České republiky najdete školicí centra, která nabízejí školení, ale přitom nejsou akreditované MŠMT. Takové školení je drahé, ale v konečném výsledku je to pro uchazeče pouze kusem papíru, který uchazeče opravňuje pouze k základním úkonům. Správné školicí centrum by mělo mít akreditace MŠMT, kurz by měl obsahovat alespoň základy anatomie, fyziologie, kineziologie a první pomoci. Pokud zvolené školení neobsahuje tyto základní prvky, jedná se pouze o Workshop nebo Inspiration Day. Rekvalifikační kurzy musí zahrnovat 150 hodin výuky, z čehož jsou poměrné části věnovány teorii a praxi a následné písemné, ústní a praktické zkoušce. Proto je potřeba napřed vědět, co od kurzu očekáváme, jakým směrem se chceme ubírat a s jakou skupinou klientů chceme pracovat. Vysoká cena kurzů neznamená kvalitu!

Jak chcete vtáhnout do vašich aktivit seniory a lidi s většími zdravotními problémy?

Samozřejmě i této problematice se věnujeme. Jsme přímo napojeni na odborný zdravotnický sektor, lékaře a ostatní odborníky, kteří jsou zaměřeni na tuto klientelu. Jsem velice rád, že senioři a lidé se zdravotním omezením píší na můj e-mail s dotazy, jak se hýbat tak, aby jim to neuškodilo. Je to zpětná vazba pro nás, že náš projekt jde správným směrem. Otázky, které nejsem schopen zodpovědět sám, jsou přeposlány na odborníky, kteří se zaměřují na pohyb seniorů, a klienti jsou kontaktováni přímo zdravotním zařízením, které vhodný pohyb doporučí a navrhnou případné kurzy pro seniory. Samozřejmostí je také přihlédnutí k finanční situaci seniorů a ceny doporučených cvičebních kurzů jsousníženy o slevu pro tuto věkovou skupinu. V letošním roce organizujeme týdenní a čtrnácti denní pobyt v Chorvatsku, kde se seniorům budou individuálně věnovat fyzioterapeuti, kteří seniorům pomohou získat správné návyky zdravého a účelného pohybu.

Myslíte si, že běžný český člověk má nedostatek příležitostí k pohybu? Co mu brání, aby využil potenciál krásné české přírody?

Nemyslím si! Každý z nás má spoustu možností pohybu. Nemám teď na mysli fitness centra, i když fitnes centrum je velmi dobrým doplňkem v zimním období. Po pravdě si přiznejme, kdo z nás má čas navštěvovat centrum 3x týdně? Pojďme si uvědomit pár zásadních věcí, které denně prožíváme – naše pracovní vytížení, vyzvednout děti ve školkách nebo školách, úkoly a už je tady večer a pohyb se nám naprosto vytratil z běžného života. Pokud na pohyb zapomeneme, riskujeme kardiovaskulární choroby, obezitu a jiné zdravotní problémy. Pohyb v přírodě nabízí spoustu možností pro každého z nás. Rodina může svůj volný čas trávit společně a přitom se i pohybovat na zdravém vzduchu. Podle WHO /World Health Organization/ je hlavním “zabijákem” nedostatečný pohyb!

Proč po práci relaxujeme u televize, nikoliv aktivně? Umíme ještě televizi vypnout a jít se bavit sami?

Teď budu možná trochu drsnější, ale v první řadě je to především naše lenost a výmluvy. Sáhněme si do svědomí, kolikrát týdně použijeme slovo „jsem unavený“, „v práci mám toho moc“, jsem vystresovaný“? A co udělám jako první po příchodu domů? Sednu na sedačku a vezmu ovladač do ruky – a je úplně jedno, na co se dívám, hlavně že sedím. VŠECHNO ŠPATNĚ! Proti únavě a stresu je nejúčinnější pohyb. Pojďme společně změnit zažité zvyklosti a eliminovat tak neduhy, které máme. Jen to nám může zachránit náš život!

Hlavní slogany naší kampaně:

  • Choďte! (nejpřirozenější a základní pohyb člověka)
  • Nahoru pěšky, dolů výtahem! (do schodů pěšky, dolů se klidně svez)
  • Uvědomte si, jak dýcháte! (stačí 10 plných nádechů a výdechů a starosti jsou menší)
  • Protáhněte se! (i v kanceláři máte možnost)
  • Vyrazte do přírody! (zeleň a slunce jsou lék na všechno)
  • Jděte do toho s přáteli! (ve dvou se to lépe táhne)

Děkujeme za rozhovor

Více informací najde na www.ceskosehybe.cz
Foto, text: Ladislav Zeithaml

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *