Jak si kdo ustele, tak si lehne

Autor

Nedostatek kvalitního spánku ovlivňuje i naše denní fungování. Pokud totiž nejste dobře vyspaní, projeví se to nejen na vašem fyzickém stavu, ale i na tom psychickém. Zřetelně pociťujeme pocity tělesné, mezi které patří především bolesti zad, krční páteře, ale i kyčlí, často se přidávají i bolesti hlavy.

Špatné lůžko stojí také leckdy za nespavostí, kdy hledáte vhodnou polohu a tak dlouho se v posteli převalujete, až spánek předržíte a už se vám nedaří zabrat anebo se ze stejného důvodu často v noci budíte. Toto vše vede v konečném důsledku k tomu, že jste přes den unavení, málo výkonní, špatně se soustředíte, jste podráždění, zkrátka jste takoví nemastní, neslaní. Z únavy také rychleji viditelně stárnete, stárne vám pleť a přibývá vrásek.

Pokud vám chybí dobrý spánek, je na čase se porozhlédnout po nových kulisách pro vaše noční vegetění.

Rošty

Rošty jsou základním pilířem postele. To, co budete vrstvit nahoru, vždy záleží na základech, tedy na tom, co leží vespod. Úplně nejlepší volbou jsou pružné lamelové rošty. Tyto rošty umožňují dokonale odvádět vlhkost z matrací, díky své pružnosti vhodně rozloží váhu těla. Navíc se v dnešní době vyrábějí i v různých polohovatelných variantách nebo s možností zpevnění v oblasti beder, což je obzvlášť vhodné pro starší lidi a pro lidi s bolestmi zad.

Matrace

Kvalitní matrace by se měla umět přizpůsobit vašemu tělu a ne, aby se vaše tělo deformovalo a přizpůsobovalo matraci. Ideálně by měla být matrace měkčí v oblasti ramen a naopak tvrdší v oblasti beder. Další vlastnosti, kterými by měla matrace oplývat je to, že dokáže udržet stabilní teplotu a dobře odvádět vlhkost. Pokud je špatně prodyšná a zadržuje vlhkost, musí vaše tělo vynaložit více energie k zahřátí, což samozřejmě opět klidnému spánku neprospívá.

Alergici a astmatici by si měli navíc všímat i toho, zda minimalizuje vznik a udržování prachových částic, roztočů, bakterií a plísní. Lidé, kteří trpí nadměrným pocením, by se měli poohlížet po matracích ze stříbrných či bambusových vláken, která regulují tělesnou teplotu a dobře odvádějí vlhkost.

Také je dobré brát v úvahu tvrdost matrace. Řídíme se přitom jednoduchým pravidlem, a sice váhou nocležníka. Obecně platí, že měkčí matrace jsou vhodné pro lidi vážící do 65 kg, pokud vážíme mezi 65 – 85 kg, volíme středně tvrdé matrace a lidé nad 85 kg pak matrace tvrdší.

Dalším faktorem, ke kterému můžete při vybírání matrací přihlédnout, je také to, v jaké poloze spíte. Pokud spíte převážnou část noci na zádech, je vhodnější matrace tvrdší, jestliže spíte na břiše, vybírejte matrace středně tvrdé a v případě, že spíte nejraději na boku, zvolte naopak matraci měkčí.

Také byste měli uvažovat nad tím, na jaký podklad matrace přijde. Na pevnou desku se hodí pružinové či taštičkové matrace, ale obecně platí, že pevná deska se moc pro kvalitní spaní nehodí, neboť brání dostatečné cirkulaci vzduchu a odvádění vlhkosti. Na rošty jsou vhodné zase matrace polyuretanové (pěnové), latexové a matrace ze studené pěny.

Polštáře a přikrývky

Tak základ už bychom měli a teď by bylo dobré se také do něčeho zachumlat a do něčeho zabořit tvář.

Při výběru polštáře mějte na paměti především to, v jaké poloze spíte. Pro lidi spící na břiše jsou samozřejmě vhodnější nižší polštáře, které nebudou tolik zatěžovat páteř. Při spaní na zádech či na boku si všímejte anatomických vlastností, které by měly kopírovat tvar páteře a ne ji deformovat. Ideální jsou polštáře z tzv. paměťové pěny, která dokáže zachytit tvar vašeho těla a udržet ho. Alergici a astmatici musí mít na paměti také hypoalergenní vlastnosti použitých materiálů.

Přikrývky vybírejte především s ohledem na to, jak jsou prodyšné a jak dobře dokážou udržet teplo. Do chladnějších období je vhodná především vlna, prachové peří a hustší struktura umělých vláken. Pro teplejší období jsou pak vhodná hedvábná vlákna nebo řidší struktura vláken umělých. Alergici a astmatici by se měli vyhnout přikrývkám z prachového peří a sáhnout by měli raději po umělých vláknech, která se dají prát při vysokých teplotách.

Povlečení

A teď zbývá už jen poslední třešinka na dortu a tou je povlečení. Barvu a potisk si každý vybírá podle svého vkusu, v poslední době jsou však velmi oblíbené velké geometrické, ale také květinové vzory. Povlečení se liší použitým materiálem. Můžete si vybrat:

  • bavlnu – svou stálou oblibu si zajistila především díky tomu, že je příjemná na dotek a má dlouhou životnost
  • krep – výhodou je především to, že se nemusí žehlit
  • satén – vhodný především v teplejších obdobích roku
  • flanel – oceníte hlavně v zimě

Dalším detailem, v čem je povlečení rozdílné, je zapínání. Zvolit můžete klasické knoflíky, oboustranné knoflíky, šňůrky nebo v poslední době oblíbený zip, u kterého ovšem myslete na to, že se sice tak nerozepíná jako knoflíky, ale na druhou stranu je snazší přišít utržený knoflík, než vyměnit rozbitý zip.

Přeji všem sladké snění 😉

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na