Miluji zdobení vánočního stromku a už od dětství jsem si tuto kratochvíli ukradla pro sebe. Je to moje vánoční práce, u které mi ostatní mohou pouze sekundovat, ale celou jim ji nepřenechám nikdy. Líbí se mi, že se mým přičiněním mění už tak hezký kousek přírody v ještě hezčí. Mám ráda, když omylem sáhnu na větvičku s kapkou smůly a pak mi voní ruce tou lepkavou slzou. Mám ráda ten okamžik, kdy je dozdobeno, stromek se rozsvítí a v jeho světle odplují starosti a nastane dokonalá vnitřní harmonie.
O tom, jak se vůbec stromek dostal do našich domácností, jsem psala v loňském článku České Vánoce (zde). Letos se podíváme na jednotlivé druhy stromků, jejich klady, ale i zápory.
Živé stromky
Samozřejmě, že jsou živé stromky limitované svou životností, ale ta se dá prodloužit.
- Můžete používat stromek pěstovaný v nádobě, který vám po zbytek roku může zdobit zahradu či balkon.
- Můžete použít stojan na stromek takový, do kterého se lije voda, a tím zajistíte stromku delší život.
- Stromek nestavte nikdy přímo ke zdroji tepla a v místnosti, kde ho máte, udržujte teplotu vždy o něco nižší než v ostatních částech bytu/domu.
Smrček – je nejlevnější vánoční dřevinou, bohužel také s nejkratší životností. Má hustěji a rovnoměrně rozmístěné větve a krátké jehličí, které umožňuje pohodlné zavěšování ozdob. V místnosti vcelku brzy ztratí svou vůni.
Borovice – má delší životnost než smrček a také výraznou vůni, která se díky velmi aromatické pryskyřici udrží po dlouhou dobu. Má řidčeji rozmístěné větve s dlouhým jehličím a zvlášť dobře na ní vyniknou velké, skleněné ozdoby.
Jedle – je dokonalý vánoční stromek. Má dlouhou životnost, hustě rozmístěné větve s krátkým jehličím. Má pomalejší růst než výše zmíněné stromky, což se pochopitelně odráží v její ceně, která je jejím jediným záporem.
Většina vánočních stromků pochází z prořezů v lese, aby ostatní stromy měly více prostoru pro růst. Není na tom tedy nic neekologického, pořídit si živý strom. Zvlášť, pokud je pak i dobře zlikvidován. Spousta měst už dnes organizuje sběr vánočních stromků, a pokud žijete v domku, sami nejlíp víte, jak se dá efektivně zpracovat, třeba na jaře na buřty 🙂
Umělé stromky
Umělé stromky si získávají stále větší oblibu a to hned z několika důvodů.
- Samozřejmě jednou z hlavních je, že se jedná o jednorázovou investici na několik let a tedy úsporu peněz.
- Dalším pragmatickým důvodem je, že nemusíte neustále uklízet postupně opadávající jehličí.
- Můžete ho mít nazdobený daleko delší dobu.
- Odpadá vám každoroční shánění vánočního stromku.
- Vyrábějí se v nepřeberném množství tvarů, barev a typů.
Nevýhody, které tyto stromky mají – nevoní a jsou prostě umělé.
Ozdoby
Neméně důležité jako výběr stromku, je i výběr ozdob. Už jsme vám zde přinesli několik článků, kde můžete nasát inspiraci, jaké ozdoby použít, aby to bylo dle vašeho gusta.
- Skleněné v článku Křehká krása Vánoc
- Slaměné v článku Slaměné Vánoce
- Z pomerančové kůry v článku Vánoční ozdoby z pomerančové kůry
Jaký stromek a jak nazdobený bude letos u vás?
Komentujte jako host